Poslanci Pozitivne Slovenije (PS), ki so člani parlamentarne komisije za nadzor javnih financ, opozarjajo, da množično odpuščanje v javnem sektorju ni prava rešitev za konsolidacijo javnih financ.
V Pozitivni Sloveniji menijo, da je bolj kot število zaposlenih v javnem sektorju pomembna njihova organiziranost, učinkovitost in višina stroškov dela. Po njihovem mnenju je govorjenje o množičnem odpuščanju v javnem sektorju neutemeljeno in javnosti všečno.
Zagovarjajo t. i. mehki pristop
Racionalizacijo pa je, kot poudarjajo, treba izpeljati s poudarkom na organizacijskih in strukturnih spremembah ter zmanjšanju obsega sredstev za stroške dela. Zagovarjajo namreč t. i. mehki pristop, ki naj temelji na naravnem odlivu za skupaj do dva odstotka na letni ravni, pri čemer znižanje ne sme biti linearno, temveč glede na potrebe. Mehki pristop naj temelji tudi na nenadomeščanju in ukinjanju teh delovnih mest ter iskanju notranjih rezerv, se zavzemajo v Pozitivni Sloveniji.
Namesto plač nadomestila za brezposelnost
Po njihovem mnenju je množično odpuščanje v praksi neizvedljivo. Če bi s tem želeli doseči resnično velike prihranke, bi morala vlada oziroma država tako v državni upravi kot širšem javnem sektorju odpustiti več deset tisoč javnih uslužbencev in zaposlenih, dodajajo. Prihranke v masi plač pa bi morali v javnem sektorju nato nadomestiti z izdatki iz drugih javnih blagajn, kot nadomestila za brezposelnost, pozneje pa tudi z drugimi oblikami socialne varnosti, opozarjajo v Pozitivni Sloveniji.
Zato so na vlado naslovili zahtevo za podatke o številu dejansko zaposlenih na ministrstvih in vladnih službah, in sicer po notranjih organizacijskih enotah, o številu zaposlenih po organih v sestavi za določen čas in za nedoločen čas, in podatke o številu zaposlenih v kabinetih. Zahtevajo tudi podatke o realizaciji mase za plače za omenjene upravne organe v letu 2011 in realizaciji mase za plače v prvih treh mesecih letošnjega leta.