Ponedeljek, 19. 5. 2025, 8.30
3 ure, 10 minut
NOVI UČNI ČEBELNJAKI ZA MLADE ČEBELARJE
PRVA čebela: veselje na šolskih dvoriščih
Ob letošnjem svetovnem dnevu čebel, ki poteka pod sloganom Angažirajte se: graditev novih temeljev za čebele, pobuda PRVA čebela ponovno dokazuje svojo zavezanost ohranjanju čebel ter spodbujanju mladih generacij k prenosu znanja o čebelarstvu in naravi. V teh dneh so obstoječih 20 učnih čebelnjakov dopolnili z novimi tremi na osnovnih šolah v Braniku, Kamnici in Šempetru, s čimer pobuda še naprej raste ter pomaga ohranjati čebele in naše zeleno okolje.
Pozdrav 22. učnemu čebelnjaku PRVA čebela v Sloveniji na OŠ Branik v Občini Nova Gorica
V letu, ko je osrednja tema svetovnega dne čebel spodbujanje aktivnega vključevanja posameznikov v zaščito čebel, PRVA čebela v polni meri odgovarja na to potrebo. Zasnovana z namenom, da otrokom omogoči neposreden stik z naravo in čebelami, pobuda ne širi le znanja o čebelarstvu, temveč prispeva k ohranjanju čebelarskega poklica in slovenske tradicije. Trenutno v Sloveniji na šolah deluje 176 čebelarskih krožkov, v okviru pobude pa je do zdaj uspešno postavljenih že 23 učnih čebelnjakov.
"PRVA čebela na enkraten način pokaže, kako se izvede uspešen projekt, če so pravi ljudje na pravih mestih. V ekipi PRVE in ČZS se obnašamo kot najboljša čebelja družina in delamo za isti cilj – da otrokom pobližje predstavimo slovensko čebelarsko zgodbo, razložimo, zakaj pravimo, da je slovensko biti čebelar, in zakaj je slovensko čebelarstvo na seznamu nesnovne kulturne dediščine UNESCO z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja. Kot predsednik Čebelarske zveze Slovenije in kot predsednik Evropske čebelarske zveze sem ponosen na projekt, ki je zgled tako doma kot v tujini," poudarja Boštjan Noč.
PRVO čebelo prepoznali tudi v goriški regiji
PRVA čebela je do danes pridobila široko podporo tako pri učencih, mentorjih, ravnateljih kot županih slovenskih občin, ki prepoznajo pomen vključevanja mladih v trajnostno ravnanje z naravo. V Braniku, kjer je letos prvič zaživel čebelnjak v goriški regiji, je podžupan Občine Nova Gorica Anton Harej ob tem povedal: "Zelo nas veseli, da bodo tudi osnovnošolci iz Branika odslej razvijali znanje o čebelah skozi neposredno izkušnjo. V naši občini si prizadevamo za ozaveščanje o pomenu trajnosti in sobivanja z naravo, zato take pobude z veseljem podpiramo."
S postavitvijo novih treh čebelnjakov se končuje šesta sezona, v kateri so učni čebelnjaki postavljeni že v osmih slovenskih regijah.
Pomoč čebelarskim društvom po Sloveniji
Pobuda pa je letos dobila dodatno dimenzijo. Začenši s podporo Čebelarskemu društvu Črna na Koroškem, ki je poleg lani prejetega učnega čebelnjaka letos prejelo tudi donacijo čebelarske opreme za delo krožka na osnovni šoli, bosta partnerja jeseni nadaljevala razdelitev čebelarskih omelc in napenjalcev žic, ki sta potrebna pri delu v čebelnjaku, in sicer društvom, pri katerih delujejo čebelarski krožki. "PRVA čebela se zaveda pomena ohranjanja čebelarstva, pomena delovanja čebelarskih društev in Čebelarske zveze Slovenije. Z nadgradnjo projekta z nakupom čebelarske opreme bodo čebelnjaki PRVE dodatno opremljeni, s tem bo usposabljanje mladih čebelarjev še bolj učinkovito," je dodal Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije.
Skupaj, danes – za lepši jutri
"PRVA čebela ni le projekt, ki ga podpiramo, temveč je ideja nastala v naši hiši in še danes jo razvijamo skupaj s Čebelarsko zvezo Slovenije ter s pomočjo lokalnih skupnosti, naših zavarovancev in sledilcev na družbenih omrežjih. Vse aktivnosti potekajo v okviru dneva prihodnosti, ki ga na pobudo PRVE zaznamujemo vsako leto 14. decembra. S tem želimo poudariti, kako pomembno je, da danes mislimo na prihodnost – kar se odraža tudi v prizadevanjih za ohranjanje čebel in čebelarstva v Sloveniji. Pozitivni odzivi nam dajejo moč, da nadaljujemo in nadgrajujemo to pomembno zgodbo," je povedala Nataša Hajdinjak, predsednica uprave PRVE Osebne zavarovalnice.
Naročnik oglasnega sporočila je PRVA OSEBNA ZAVAROVALNICA, D.D.