"Slaba banka še vedno ni pripravljena na opravljanje svojih zakonskih nalog," opozarjajo na protikorupcijski komisiji.
Komisija za preprečevanje korupcije je, še preden je družba za upravljanje terjatev bank oziroma slaba banka (DUTB) začela svoje delo (to je prenos slabih terjatev iz bank), začela preiskovati zaposlovanje v družbi, od katere bo odvisna sanacija slovenskega bančnega sistema. "Lahko potrdimo, da je komisija v zvezi z najemom storitev kadrovskih agencij od DUTB zahtevala določene podatke in dokumente, te je deloma in po manjših zapletih že prejela. Poudarjam, da je postopek preverjanja morebitnih kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije s tem v zvezi še v prehodni fazi in da zgolj zahteva za posredovanje podatkov ne sme biti razumljena kot prejudiciranje morebitne kršitve," so nam pojasnili na protikorupcijski komisiji.
Zakon je slab
Protikorupcijska komisija je že letos poleti napisala dokument z naslovom "Ocena korupcijskih tveganj pri uveljavitvi Zakona o ukrepih Republike Slovenije za krepitev stabilnosti bank", v njem je navedla številne ugotovljene pomanjkljivosti. Kot so nam pojasnili na komisiji, je zakonski okvir slabe banke pomanjkljiv, na to je komisija opozorila pristojna ministrstva.
Brez preglednosti
"DUTB vzpostavlja nepregleden sistem razmerij med različnimi deležniki pri odločanju o prenosu terjatev, ki v celoti zamegljujejo odgovornost. Implementacija zakona je bila v času, ko je bila analiza opravljena (avgust 2013), milo rečeno, nezadostna. Za uveljavitev zakona niso bili izpolnjeni niti osnovni organizacijski pogoji; strategija je bila nedorečena; koordinacija med ključnimi deležniki (DUTB, MF, banke, BS ...) pa izjemno pomanjkljiva; preglednost postopkov je bila – žal ni mogoče drugače zapisati – nikakršna; področje skladnosti poslovanja, omejevanja tveganj za nasprotje interesov oziroma krepitev integritete je bilo povsem zanemarjeno," so sporočili iz KPK.
Ni res, da je slaba banka pripravljena na prenos terjatev
Na komisiji ugotavljajo tudi, da nekatere trditve, da je bila slaba banka že poleti pripravljena na prenos terjatev in da se to ni zgodilo zaradi evropske komisije, niso resnične. Kot pojasnjujejo, se komisija ne more spuščati v finančni in bančni vidik, lahko pa na podlagi analize in podatkov pove, da to ne drži. "DUTB nikakor ni bil in še vedno ni pripravljen na opravljanje svojih zakonskih nalog. Še posebej, če naj bi bile te izvedene zakonito in pregledno ter če naj bi sledile cilju sanacije bančnega sistema, ki ni sam sebi namen in ni namenjen zgolj ekonomiji, ampak tudi povrnitvi zaupanja v delovanje institucij, finančnega sistema, preglednosti in odgovornosti."
Sanacija bančnega sistema je podvržena korupcijskim tveganjem
"KPK je večkrat javno opozoril, da obstaja resna in realna nevarnost, da bo sanacija slovenskega bančnega sistema podvržena enakim korupcijskih tveganjem, kot je bila pot, ki nas je pripeljala do zdajšnjega stanja, če te sanacije ne bomo izvedli pregledno, profesionalno in odgovorno. Trenutno z vidika KPK ne vidimo nobenega zagotovila, da ne bo korupcijskih primerov," opozarjajo na komisiji.
Finančno ministrstvo načrtuje spremembo zakonodaje
Na finančnem ministrstvu, ki je prejelo dokument KPK z opozorilom o korupcijskih tveganjih, pa odgovarjajo, da s komisijo aktivno sodelujejo. "Načrtujemo, da bomo v nadaljnjih spremembah zakona ali uredbe na njegovi podlagi ter v interne akte vključili določene rešitve, ki bodo pripomogle k večji preglednosti, varovanju integritete ter preprečevanju nastanka morebitnih okoliščin za pojav korupcije," pravijo na finančnem ministrstvu.