Sreda, 16. 4. 2014, 13.33
8 let, 6 mesecev
Protest študentov: "Naj ZViS izvisi." (foto in video)
Študentje in njihovi podporniki so se ob 15. uri začeli zbirati na Kongresnem trgu, na koncu pa se jih je zbralo več tisoč. Z visoko dvignjenimi transparenti so opozarjali na po njihovem mnenju krivičen zakon in vzklikali: "Naj ZViS izvisi."
Zvrstilo se je tudi več govorov, v katerih so govorci nagovorili zbrane protestnike in opozorili, da predlog zakona ni ustrezen, zato od pristojnih zahtevajo, da omogočijo javno, kakovostno in demokratično visoko šolstvo.
Študente je prišel podpret tudi Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Kot je dejal, podpirajo vsa prizadevanja, ki bi preprečila, da bi proces varčevanja pripeljal predaleč. "Že grožnja, da bi uvedli šolnine na rednem študiju, je res nevarna in prav je, da se na to opozori, še preden je zakon sprejet," pravi Semolič. Zatrdil je, da je zakon prebral in tudi zato, pravi, je treba študentom dati prav. "Grožnja obstaja."
Boštjan Remic pa je v imenu študentov povedal, da niso problematični le deli zakona, ampak ves zakon, zato zahtevajo njegovo zavrnitev. "Če bo ta zakon sprejet, bodo šolnine uvedene tudi na rednem študiju in bodo tako namesto izrednega postale nekaj normalnega," je povedal in dodal, da se je šolnin, ko so enkrat uveljavljene, nemogoče znebiti, sčasoma pa se le še višajo, kar vodi v dolgove študentov in njihovih staršev. Kot na težavo zakona je opozoril tudi na dejstvo, da višina šolnin v zakonu ni omejena.
"Če želimo ohraniti in razvijati javno in kakovostno visoko šolstvo, moramo javno razpravo začeti znova in na povsem drugačnih temeljih. Ti temelji morajo biti: javno šolstvo, univerzalno dostopen študij in razvoj visokega šolstva za zagotavljanje potreb vse družbe, ne le kapitala," je še dodal Remic.
Marko Marinčič iz Visokošolskega sindikata Slovenije je v govoru poudaril, da predlog zakona v celoti ustavlja napredovanje delavcev na univerzah in pod vprašanje postavlja plače, ki bodo, kot je dejal, neposredno odvisne od prispevka študentov.
Zgodilo se je manjše prerivanje med policisti in študenti, nekaj vroče krvi pa je bilo tudi med protestniki in mimoidočimi, ki niso bili na njihovi strani, a so policisti razmere umirili.
Protest je sicer minil mirno, študenti pa so se po odhodu izpred ministrstva počasi razšli.
Kot so pojasnili v Iskri, je morebitna ponovitev protesta odvisna predvsem od odziva ministrstva in vlade. "Novembra smo napovedali, da bomo pritisk stopnjevali, če zakona ne bodo umaknili ali pa ga konceptualno prenovili. Če ministrstvo predloga zakona po današnjem protestu ne umakne ali ne spremeni konceptualnih predpostavk, na katerih temelji (kar pomeni celovito spremembo), se bo stopnjevanje seveda nadaljevalo," so še zagotovili.
Izpostavili so še, da tudi njihova predloga nista bila upoštevana. "V novem predlogu zakona namreč še vedno ostaja 40 plačljivih mest na sto zapolnjenih brezplačnih (oni si prizadevajo za 20), prav tako ostaja zgolj eno absolventsko leto za prvo in drugo stopnjo študija (oni si prizadevajo za dve)," so še navedli.
Glede protesta pa je dejal, da je vesel, da "imamo kritične študente. S študenti smo na isti strani. Smo proti šolninam in privatizaciji visokega šolstva", je povedal.