Torek, 17. 10. 2017, 13.03
7 let, 1 mesec
Proračun septembra zmanjšal primanjkljaj
Državni proračun je septembra izkazal 44,7 milijona evrov presežka in tako še zmanjšal kumulativni primanjkljaj. Potem ko se je tega v osmih mesecih nabralo za 105 milijonov evrov, ga je bilo konec septembra za 63,6 milijona evrov, kažejo najnovejši podatki finančnega ministrstva.
Septembra se je v državni proračun steklo 689,4 milijona evrov prihodkov, kar je 49,4 milijona evrov več kot v lanskem septembru, medtem ko so se odhodki povečali za 11,7 milijona evrov na 644,7 milijona evrov. Lani septembra je državni proračun ustvaril 6,9 milijona evrov presežka, v letošnjem ga je torej šestkrat več.
Davčnih prihodkov za 27 milijonov evrov več
Prilivi iz naslova davčnih prihodkov so se v letu dni povečali za 27 milijonov evrov na skupaj 616,2 milijona evrov. Pri tem se je realizacija od davka od dohodkov pravnih oseb povečala za 16,1 milijona evrov na 56,8 milijona evrov, od davka na dodano vrednost pa za 12,4 milijona evrov na 266,9 milijona evrov.
Septembra je Slovenija počrpala za 15,6 milijona evrov evropskih sredstev, kar je osemkrat več kot septembra 2016.
Med odhodki so septembra prevladovali drugi domači tekoči transferji, teh je bilo nakazanih za 207,3 milijona evrov. Sledila so plačila plač in prispevkov (94,7 milijona evrov) ter plačila obresti (94,6 milijona evrov). Velik delež odhodkov predstavljajo še transferji posameznikom in gospodinjstvom, ki ji je bilo septembra izplačanih za 93,2 milijona evrov.
Kje so bile največje spremembe?
Največje spremembe v absolutnem obsegu izplačil glede na lanski september je opaziti pri odhodkih za nakup in gradnjo osnovnih sredstev, ki so se zmanjšali za 9,3 milijona evrov na 19,2 milijona evrov. Vzrok je nižja poraba namenskih sredstev, so pojasnili na finančnem ministrstvu in spomnili, da je bilo za razliko od letos septembra lani za infrastrukturo hidroelektrarne Brežice izplačanih 8,6 milijona evrov.
Relativno so bila v primerjavi z izplačili lanskega septembra višja predvsem izplačila investicijskih transferjev pravnim in fizičnim osebam, ki niso proračunski uporabniki. Njihova višina se je kar potrojila (na 10,1 milijona evrov), predvsem zaradi višje porabe evropskih sredstev iz naslova podpore tržne ureditve za vino in programa razvoja podeželja.
V prvih devetih mesecih skupaj so se prihodki državnega proračuna v primerjavi z enakim obdobjem lani povečali za 7,2 odstotka na 6,5 milijarde evrov, odhodki pa zmanjšali za 0,3 odstotka na 6,6 milijarde evrov. V devetih mesecih se je v proračun steklo 5,7 milijarde evrov davkov, to je 6,7 odstotka več kot lani v tem času.