Ponedeljek, 6. 3. 2023, 16.19
1 leto, 8 mesecev
Gregorčič: Programski svet RTVS bo nemoteno deloval
Programski svet Radiotelevizije Slovenije (RTVS) se je danes sestal prvič po objavi ustavne odločbe, ki je začasno zadržala izvrševanje dela novele zakona o RTVS, ki se nanaša denimo na konstituiranje novega sveta zavoda. Na podlagi odločbe člani programskega sveta opravljajo delo skladno s pristojnostmi, ki so jih imeli do uveljavitve novele.
Na podlagi ustavne odločbe, ki je bila objavljena 20. februarja, člani po besedah predsednika programskega sveta Petra Gregorčiča opravljajo delo skladno s pristojnostmi, ki so jih imeli do uveljavitve novele decembra lani.
Ustavno sodišče je po Gregorčičevih besedah določilo, kako je treba razlagati oz. razumeti njihov sklep. Sodišče je namreč zapisalo, da je začasno zadržalo zgolj izvrševanje tistih prehodnih določb novele, ki urejajo končno konstituiranje sveta in posledično drugih novih organov RTVS. Gre za del 23. člena ter 24. in 25. člen novele.
Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je danes obravnaval letno poročilo varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev zavoda za lani, ko so zabeležili rekordnih 4757 odzivov. Veliko je k tej številki prispevalo supervolilno leto, je povedala varuhinja Marica Uršič Zupan.
Največ odzivov občinstva je bilo na oddaje in vsebine, povezane s parlamentarnimi volitvami in referendumom o noveli zakona o RTVS. Prav tako so številne odzive občinstva sprožile spremembe programske sheme na Televiziji Slovenija. Samo odzivov zaradi ukinitve televizijske oddaje Studio City z voditeljem Marcelom Štefančičem je bilo skupno več kot 700. Nenazadnje je veliko kritičnih odzivov prišlo na račun predvajanja oglasov, zlasti TV-prodaje.
Odziv vodstva zavoda na poročilo bo programski svet obravnaval na prihodnji seji.
Pri obravnavi poročila so člani programskega sveta Robert Pajek, Sašo Hribar in Gregor Drnovšek, ki so predstavniki zaposlenih v programskem svetu, ter predstavnica sveta delavcev zavoda Ksenija Horvat zaradi nezadovoljstva z vodenjem seje zapustili sejno sobo. Predsednik programskega sveta Peter Gregorčič je Horvatovi namreč vzel besedo, ko ga je prosila, naj jo zaščiti pred "agresivnimi izjavami" v. d. generalnega direktorja zavoda Andreja Graha Whatmougha, ki so bile po njenih navedbah "uperjene" proti njej.
Grah Whatmough je v povezavi s pravico sveta delavcev, da se izreče o določenem gradivu, dejal, da to ne pomeni, da mora vodstvo to gradivo izročiti svetu delavcev. Pač pa se gradivo vroči skupaj z vabilom na sejo, kar je stvar programskega sveta, je poudaril. Če se želi svet delavcev opredeliti do nekega gradiva, to po njegovih navedbah stori tako, da v skladu s svojim poslovnikom ob prejetju vabila na sejo programskega sveta uvrsti točko po lastni presoji bodisi na dopisno, bodisi na redno, bodisi na izredno sejo.
Tako Horvatovo kot Pajka, ki je tudi predsednik sveta delavcev, je prosil, naj "prenehata z insinuacijami o nezakonitostih", ker bo v nasprotnem primeru sprožil ustrezne postopke.
Kaj so zapisali ustavni sodniki
Kot so zapisali ustavni sodniki, so s tem zagotovili, da je v času do končne odločitve ustavnega sodišča urejeno vodenje, poslovanje in nadzor RTVS v obsegu in pod pogoji iz 22. in 26. člena novele in da lahko tečejo postopki za imenovanje članov sveta v skladu z novelo. Hkrati so zadržali dokončno uveljavitev nove ureditve.
To pomeni, da v času do končne odločitve ustavnega sodišča nadaljujejo delo programski in nadzorni svet ter nanju vezani odbori v sestavi in s pristojnostmi, ki so jih imeli do uveljavitve novele, torej na dan 27. decembra 2022, generalni direktor, direktor radia in direktor televizije pa opravljajo svoje naloge kot vršilci dolžnosti s pristojnostmi, ki so jih imeli do uveljavitve novele. Pri tem znotraj teh pristojnosti opravljajo le tekoče posle, ki omogočajo nemoteno delovanje RTVS in zagotavljajo izpolnjevanje profesionalnih standardov na področju izvajanja radijske in televizijske dejavnosti.
Programski svet obravnaval poročilo za leto 2022
Odgovorni uredniki programov in predstojniki drugih notranjih organizacijskih enot pa v skladu s 26. členom novele nadaljujejo delo do izteka svojega mandata, je povedal Gregorčič.
Programski svet na današnji seji med drugim obravnava poročilo zavoda za leto 2022, ki so ga končali s presežkom prihodkov nad odhodki v višini 96 tisoč evrov. Po pojasnilu vodstva so na poslovanje pozitivno vplivali znižanje stroškov dela in prihodki iz tržnih dejavnosti, negativno pa nespremenjena višina prispevka za RTV in podražitev energentov.
Zelo velik vpliv na poslovanje zavoda je imelo tudi zmanjšanje stroškov dela. Z zavoda je odšlo nekaj več kot 60 zaposlenih, izplačanih jim je bilo za nekaj več kot 1,1 milijona evrov odpravnin.
35