Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Četrtek,
16. 7. 2015,
17.02

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Miro Cerar SMC volitve

Četrtek, 16. 7. 2015, 17.02

8 let, 7 mesecev

Preudarni Miro Cerar se hvali z delom v letu dni od volitev

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Politika odločnih korakov s preudarnim premislekom. Tako predsednik vlade in SMC Miro Cerar vidi politiko Stranke modernega centra, ki je pred letom dni prepričljivo zmagala na volitvah.

Stranka je v polnem delovnem zanosu, ne razmišljamo več, ali bomo obstali, pravi Cerar. Tako je posredno odgovoril na številna ugibanja v zadnjem letu, kako trdna je stranka in ali bo šla po neuspešnih političnih poteh novih strank v zadnjih letih. Ta ugibanja je v zadnjih dneh sprožil tudi izstop enega od ustanoviteljev stranke Bojana Dobovška iz poslanske skupine.

Kaj vse je naredil v enem letu? Zelo jasno je videti, da je koalicija pod vodstvom SMC stabilizirala politični prostor, je prepričan premier. Omenil je korake k uravnoteženju javnih financ, država postaja dober gospodar, povečuje se mednarodni ugled Slovenije, imamo gospodarsko rast, zaposlenost se je povečala, nezaposlenost pa se je zmanjšala, se je pohvalil Cerar na novinarski konferenci SMC ob prvi obletnici volitev, na katerih je SMC 13. julija 2014 z dobrimi 34 odstotki glasov dobila 36 poslancev, največ v zgodovini državnega zbora.

Poudaril je "pomembne spremembe" v zadnjem mesecu na področjih boja proti sivi ekonomiji in upravljanja državnega premoženja, saj Slovenija uvaja davčne blagajne ter je sprejela strategijo upravljanja državnega premoženja. Kmalu bodo delo začeli tudi novi nadzorniki Slovenskega državnega holdinga.

Kakšen motor vozi Miro Cerar? Cerar napoveduje tudi strukturne reforme, na primer na področju zdravstva in javne uprave. SMC je v vladi in v DZ "glavni motor strukturnih sprememb", pravi predsednik SMC, ki je na volitvah 13. julija 2014 nastopila z imenom Stranka Mira Cerarja.

Predsednik SMC še pravi, da je stranka z vzpostavitvijo politične stabilnosti pokazala smer za prihodnja leta in da bo Slovenija z nadaljevanjem takšne politike povsem izšla iz krize. To je bil pred dobrim letom tudi eden od razlogov za vstop SMC na politično prizorišče.

Zakaj jim stare stranke nočejo pomagati? "Želimo depolitizirati vsa tista področja, kjer je treba delovati strokovno, tako v javni upravi kot v neodvisnih institucijah, hkrati pa si želimo tudi v prihodnjih mesecih tam, kjer mora odločati politika, nadaljevati to našo politiko odločnih korakov, vendar s predhodno preudarnim premislekom," je dejal premier.

Po oceni podpredsednika SMC in predsednika državnega zbora Milana Brgleza se tudi po zaslugi SMC dviguje politična kultura. "Žal nam stare stranke pri tem ne pomagajo preveč in moramo sami delovati še bolj povezovalno, kar nam je pri delu državnega zbora vsekakor uspelo dokazati pri številnih državotvornih temah."

Brglez je omenil doseganje in preseganje dvotretjinske večine, nazadnje jim je to uspelo pri deklaraciji o zunanji politiki.

So odnosi z Janezom Janšo res ohlajeni? Na vprašanje o grajenju mostov do opozicijskih strank in hkrati "ohlajenih" odnosih s SDS, ki še vedno govori o nelegitimnosti volitev, je Cerar odgovoril, da sodelujejo tudi s stranko Janeza Janše. "Imeli smo več pogovorov, v parlamentu sodelujemo, stik je vzpostavljen, na primer pri fiskalnem pravilu, kjer smo vključili nekatere predloge SDS."

"Pa vendar opažam, da SDS nekako sama premalo išče to pot povezovanja, pot sodelovanja. In če se pač sama osami v nekem trenutku in to zavestno, kljub temu, da ji ponujamo roko na več načinov, potem seveda več kot to ne moremo storiti," je dejal.

SMC je odprta za sodelovanje. "Ne morejo pa sodelovati z nekom, ki ne spoštuje kulturnega političnega dialoga in ki nima osnovnih zavez do pravne države," je še dejal Cerar.

Zakaj jih volivci nimajo več tako radi? O padanju javnomnenjske podpore SMC je Cerar dejal, da je posledica izvajanja ukrepov, ki še nimajo takojšnjih učinkov, a dolgoročno se bodo izkazali kot pravi. Drugi razlog je to, da SMC "še ne uspe dovolj dobro sporočati javnosti vsega dobrega, kar delamo." Tretji razlog pa je politična konkurenca.

Utemeljene kritike upoštevajo, trdi Cerar. "Kjer pa ugotovimo, da gre za upore, ker prinašamo novo, pozitivno zgodbo, ki boli tiste, ki so se v naši deželi utaborili na položajih in jo še vedno plenilsko izčrpavajo, ne gre drugače."

Ne spreglejte