Sreda, 15. 1. 2014, 14.32
9 let, 2 meseca
Poslanka PS: Levi anarhisti ne predstavljajo nevarnosti ustavni ureditvi

Kot priznava predsednica preiskovalne komisije DZ za oceno delovanja ekstremističnih skupin Maja Dimitrovski, tudi desni ekstremizem v zdajšnjem času ne predstavlja nevarnosti za nacionalno varnost, "se pa to lahko spremeni, če bi dobil aktivnejšo podporo nosilcev politične moči".
Večina strokovne javnosti ob tem ugotavlja, da veljavna zakonodaja ne omogoča preventivnega nadzora nad delovanjem ekstremističnih skupin in učinkovitega ukrepanja zoper njihovo delovanje.
Ekstremizem opredeljuje kot "izraz, ki označuje dejavnosti, ki so moralno, ideološko ali politično v nasprotju z zapisanimi zakoni ter nezapisanimi normami države, ki so skrajno nestrpne do drugih, zavračajo demokracijo kot sredstvo vladanja in načina reševanja težav, in ki ne nazadnje zavračajo veljavni družbeni red".
Opozicijski člani komisije Dragutin Mate (SDS), Franc Pukšič (SLS) in Matej Tonin (NSi) so sicer k poročilu napisali ločeno mnenje. Kot je pojasnil Mate, je vmesno poročilo pomanjkljivo, saj ne omenja nekaterih pojavnih oblik ekstremizma v Sloveniji. Kot je poudaril, so poleg tega nekatere sodelujoče ekspertne priče zavajale komisijo, nekatere med njimi pa so tudi politično aktivne.