Četrtek, 14. 1. 2016, 11.42
7 let, 2 meseca
Logar: Vlada naj se opredeli do preiskave bančne luknje
Dvojna sodna praksa ni sprejemljiva, je prepričan Anže Logar (SDS), predsednik parlamentarne komisije, ki preiskuje večmilijardno bančno luknjo. Ta je nastala predvsem zaradi 'slabih posojil'. Spomnimo, novembra sta mariborsko in celjsko okrožno sodišče komisiji dovolili zaseg dokumentacije NKBM in Banke Celje (ta je danes pridružena Abanki), ljubljanska okrožna preiskovalna sodnica Deša Cener pa je zahtevo za NLB zavrnila in sprožila ustavno presojo zakona o parlamentarni preiskavi na Ustavnem sodišču (US).
Imamo primer 'parlament oz. ljudstvo proti sodnici Deši Cener', ki ovira delo preiskovalne komisije, dodaja Logar. Komisija je od zadnje do današnje seje vložila dodatne zahteve za zaseg dokumentacije: v primeru Probanke in Factor banke, je pojasnil Logar.
Logar: Vlada naj se nemunoma opredeli. Če se ne bo, s tem kaže svoj odnos do parlamenta, pa tudi odnos do preiskave #bancnaluknja.
— Martin Petrovcic (@martelanc) January 14, 2016
"Vse kaže, da se vlada do vprašanja ne bo opredelila. Tako bo US ostalo brez odziva DZ, saj ta brez mnenja vlade ne more sprejeti stališč," opozarja Logar. Vlado poziva, da se nemudoma izjasni, sicer, tako Logar, zgovorno kaže svoj odnos do parlamenta in do problematike preiskave bančne luknje.
Sredstva za strokovno pomoč še niso zagotovljena, zato je Logar napovedal neposredna pogajanja z ministrom za finance, da bi ta sredstva zagotoviti zagotovili. Skupino so prisotni člani komisije potrdili soglasno na predloge poslanskih skupin.
Möderndorfer meni, da imajo z razumevanjem instituta, ki ni enak kazenski preiskavi, težave tako sodišča kot poslanci. Kaj predlaga?
- različne tipe komisij DZ, - časovno omejitev preiskave takšnih komisij, - ukrepe zoper prekoračitev pristojnosti komisij, - ukrepe, ki bi preprečili oviranje dela komisij, - bolj natančno opredeljene pristojnosti komisij.
1