Četrtek, 28. 2. 2013, 7.06
4 leta, 6 mesecev
Poslanci reformo trga dela brez večjih pripomb poslali v tretje branje
Skozi dokumenta so se prebili v manj kot dveh urah, čeprav so jih imeli na voljo čez osem. Večjih pripomb namreč niso imeli. Tretje branje bo prihodnji torek. DZ je izredno sejo začel z drugo obravnavo predloga ZDR. V razpravi o dopolnilih so se poslanci nekoliko dlje pomudil le pri amandmaju k 103. členu, s katerim vlada, ki opravlja tekoče posle, stanje vrača na čas pred matičnim odborom DZ.
Parlamentarni odbor za delo je namreč sredi februarja sprejel dopolnilo PS in SD, povzeto po predlogu Mladinskega sveta Slovenije, ki je črtalo, da se kot kriterij za določitev presežnih delavcev upošteva tudi delovna doba. To naj bi bilo namreč vprašljivo z vidika zagotavljanja enakih možnosti na trgu dela za vse družbene skupine.
Sindikati so temu močno nasprotovali, saj naj bi krčenje kriterijev vodilo v še večja odpuščanja, zato je ministrstvo za delo v okviru pogajalske skupine socialnih partnerjev pripravilo novo dopolnilo, s katerim se potrjuje prvotno rešitev.
V PS in SD so bili zaradi tega amandmaja razočarani, saj naj ne bi šel na roko mladim. S tem so se strinjali tudi v DL, kjer so opozorili, da družba, ki ne spoštuje mladih, ne spoštuje prihodnosti.
Minister za delo, ki opravlja tekoče posle, Andrej Vizjak, je medtem opozoril, da na odboru sprejeto dopolnilo ni bilo usklajeno s socialnimi partnerji in da so mu močno nasprotovali zlasti v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, s čimer je bil zamajan dogovor pogajalcev.
Po Vizjakovih besedah 103. člen sicer le primeroma našteva kriterije, pomembne za določitev delavcev, ki jim bo v postopku kolektivnega odpuščanja odpovedana pogodba o zaposlitvi, kar pomeni, da ni resnične potrebe po črtanju posameznega kriterija. Dodal je, da predlog ZDR težave mladih rešuje z drugimi ukrepi.
Sledila je še krajša druga obravnava predloga novele ZUTD. V razpravi o dopolnilih je bilo še največ besed namenjenih amandmaju k 19. členu, s katerim ministrstvo za delo ohranja današnjo ureditev višine denarnih nadomestil za brezposelnost.
Vlada namreč zaradi nasprotovanja sindikatov ni uspela niti s kompromisnim predlogom, da bi se nadomestilo v prvih dveh mesecih izplačevalo v višini 80 odstotkov osnove, v nadaljnjih desetih mesecih pa v višini 60 odstotkov osnove, tako da bo po dopolnilu nadomestilo tudi v tretjem mesecu znašalo 80 odstotkov osnove, nato bo začelo padati.
Ta amandma so posebej pozdravili v PS in SD, saj naj bi bila ustrezna socialna varnost v času lažjega odpuščanja in krize posebej pomembna.
Vizjak je v razpravi ponovil, da bo reforma zmanjšala segmentacijo in povečala prožnost trga dela, in poudaril, da sta razloga za spremembe delovne zakonodaje najmanj dva. Pod prvo točko je izpostavil, da je slovenski trg dela v primerjavi z drugimi državami tog. Tako je po njegovih besedah zaradi številnih administrativnih ovir in predpisanih obveznosti. Posledica tega je strah delodajalcev pred zaposlovanjem za nedoločen čas, zlasti v času turbulentnih tržnih razmer, je dodal.