Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
15. 6. 2011,
12.47

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Boris Popovič Koper Ankaran

Sreda, 15. 6. 2011, 12.47

8 let, 2 meseca

Popovič se Ankaranu ne namerava odpovedati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Po odločitvi ustavnega sodišča, da ustanovi občino Ankaran, koprski župan Boris Popovič napoveduje, da bodo v Mestni občini Koper izkoristili "vse pravne možnosti" za ohranitev enotne mestne občine.

Med temi se sami nagibajo k sprejemu ustavnega zakona, za kar se bodo zavzeli že v tem mandatu DZ, vsekakor pa v naslednjem. V naslednjem mandatu Boris Popovič namreč pričakuje, da bo "konstelacija političnih sil drugačna" in da bodo tako dobili potrebno večino za sprejem ustavnega zakona, s katerim bi Ankaran ponovno priključili koprski občini. Kot je še povedal, obstajajo tudi druge možnosti, od referenduma do spremembe zakonodaje v smislu združevanja manjših občin. Zadovoljen, da lahko končno izpeljejo volitve Sicer pa je Popovič zadovoljen z odločitvijo ustavnega sodišča, saj je Mestna občina Koper sedaj "ustavna občina" in bodo končno lahko izpeljali redne volitve v občinske organe. "Politične sile so že leta hotele razdeliti občino" Spomnil je, da so "politične sile" že leta hotele razdeliti občino, in to se je dogajalo tako v času levih kot desnih vlad. Popovič je pri tokratni odločitvi ustavnega sodišča izpostavil ločeno mnenje ustavnega sodnika Ernesta Petriča o tem, da sodišče v tem primeru ni razsojalo o smotrnosti obstoja občine Ankaran niti o smotrnosti razdelitve Slovenije na več kot 200 občin ter dodal, da DZ lahko sprejme novo sistemsko ureditev, ki bi lahko uveljavila večjo zaokroženost občin.

Popovič je opozoril tudi na nasprotujoče si trditve predstavnika Pobude za ustanovitev občine Ankaran Gregorja Strmčnika, ki je sprva govoril, da jih delitev občinskega premoženja in denar od Luke Koper ne zanima. Strmčnik je namreč za Delo povedal, da delitev premoženja med občinama ne bo večja težava ter da bodo nepremičnine oziroma zemljišča samodejno postala last nove občine. Prav tako naj bi nova občina dobila precejšen delež denarja od koncesnine, ki jo Luka Koper vsako leto namenja koprski občini.

Popovič je tudi navedel trditve Strmčnika, da bo država morala pri sprejemanju državne prostorskega načrta (DPN) za širitev koprskega pristanišča prisluhniti tudi njihovim pripombam. Spomnimo, da je DPN tik pred sprejetjem na vladi.

"To je konec Luke Koper in konec razvoja" "Jaz sem ves čas opozarjal, da je to konec Luke Koper in konec razvoja, da je to socialna bomba," je o posledicah ustanovitve občine Ankaran še povedal Popovič.

"Za vsemi težnjami po razdelitvi občine stoji Danijel Starman" Kot je dodal, pa za vsemi težnjami po razdelitvi občine stoji Danijel Starman. Na skupnem sestanku z Danijelom Starmanom, Janezom Starmanom in Gregorjem Strmčnikom naj bi mu tudi ponudili, da bi sodeloval pri razbitju Mestne občine Koper, a je temu odločno nasprotoval.

Koprske volitve so razpisane za 10. julij Ustavno sodišče je v ponedeljek razglasilo svojo odločitev, da zakon o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper in akt o razpisu volitev nista v neskladju z ustavo. S tem je sodišče dovolilo izvedbo volitev 10. julija. Obenem so ustavni sodniki odločili, da se ustanovi občina Ankaran, prve volitve pa se izvedejo v okviru rednih lokalnih volitev leta 2014.

Ne spreglejte