Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 9. 2011,
9.07

Osveženo pred

3 leta, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

interventni zakon plača sindikati

Četrtek, 8. 9. 2011, 9.07

3 leta, 4 mesece

Pahor: Vlada mora dogovor s sindikati spoštovati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Premier Borut Pahor je po seji vlade zatrdil, da predloga, da bi javnim uslužbencem znižali plače za štiri odstotke, ni podala vlada.

Kot je dejal, ima sicer sam lahko mnenje o odločitvi poslancev, a si v vladi ne smejo dovoliti, da se vtikajo v okvire, ki so v pristojnosti zakonodajne veje oblasti.

Sindikati: Gre za potezo, ki je usklajena z vlado Potem ko je odbor DZ za lokalno samoupravo in regionalni razvoj soglasno podprl predlog, naj odbor za finance kot matično telo v predlagano novelo interventnega zakona vključi tudi znižanje plač vseh javnih uslužbencev, so sindikati javnega sektorja ostro protestirali in izrazili prepričanje, da gre za potezo, ki je usklajena z vlado.

Vlada želi ohraniti svojo verodostojnost A je premier Pahor to zanikal in dejal, da DZ s sindikati ni sklenil dogovora, da do konca leta ne bo enostransko posegal v plače javnih uslužbencev, vlada pa ga je. Ker se okoliščine, v katerem je bil sklenjen dogovor, niso bistveno spremenile, bi bilo nepravično, če se dogovora ne bi držali. Prav tako ga morajo spoštovati, če želijo ohraniti zaupanje socialnih partnerjev in svojo verodostojnost, je med drugim poudaril premier.

Se bodo pogovarjali tudi o znižanju plač? Pahor je sicer potrdil, da bo vlada do prihodnjega tedna izdelala izhodišča za varčevanje v javnem sektorju v letih 2012 in 2013, vendar jih želi najprej predstaviti sindikatom. Ne izključuje pa možnosti, da bi se s sindikati pogovarjali tudi o morebitnem nižanju plač.

Pred zaupnico sestanka ne bo Na sestanek s sindikati bodo počakali, dokler ne bo jasno, ali bo Pahorjeva vlada v DZ dobila zaupnico ali ne. Kot je dejal Pahor, je bila sicer njegova želja, da bi se srečali že prej, a so se drugače odločili sindikati.

Sicer se bodo s sindikati usklajevali še glede predlaganih sprememb zakona o delovnih razmerjih, pokojninski in zdravstveni reformi.

"Vsako odločitev je mogoče zrušiti z referendumom" Kot je še poudaril, je usklajevanje s socialnimi partnerji pomembno tudi zato, ker že vsak ve, da je možno vsako odločitev zrušiti z referendumom. Po drugi strani pa premier misli, da so se sindikati zavedeli, da kratkoročna zmaga ni nujno dolgoročna in da je bila pokojninska reforma "veliko opozorilo in svarilo".

Za motivirane zaposlene v javni upravi Na vprašanje, čemu bi dal pri varčevanju prednost - nižanju plač ali nižanju števila zaposlenih, je Pahor odgovoril, da obojemu oziroma znanju. Kot je ponovil, želi, da bi v javni upravi delali ljudje, ki znajo in so motivirani. Da bi to dosegli, pa mora obstajati možnost, da tiste, ki delajo dobro, stimulirajo tudi finančno, po drugi strani pa bi morala obstajati tudi možnost, da lahko tistega, ki ne dela dobro, tudi v javnem sektorju odslovijo.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je medtem zanikal utemeljitve predlagateljev omenjenega dopolnila, ki so ga poslanci sprejeli v sredo na parlamentarnem odboru za lokalno samoupravo, da je treba za štiri odstotke do konca leta 2012 znižati plače zato, da bi ohranjali delovna mesta. Delovna mesta v Sloveniji po njegovem prepričanju niso ogrožena z delavskimi plačami, ampak jih uničujejo nesposobni in pogoltni menedžerji, nesposobne uprave, nesposobni nadzorni sveti in pogosto tudi država "z izjemno slabo zakonodajo".

"Za reševanje delovnih mest potrebni drugi ukrepi" Kot je Semolič dejal na novinarski konferenci, so za reševanje delovnih mest tako potrebni drugi ukrepi. Po njegovih besedah je treba vzpostaviti bančni sistem, ki bo omogočal razvoj podjetij in s tem odpiranje novih in ohranjanje obstoječih delovnih mest, potrebne so spremembe na področju javnih naročil, vzpostaviti je treba učinkovit pravni red in izboljšati učinkovitost DZ, da bi sprejemal učinkovito zakonodajo. Prav tako je treba, kot pravi, odpirati zelena delovna mesta ter več znanja in odgovornosti vnesti v delo nadzornih svetov, ki so "med najslabšimi v Evropi".

"Upamo, da bo prevladal razum" "Upamo, da bo prevladal razum," je dejal Semolič. Če bi politiki zlorabili moč in oblast za to, da bi zniževali delavske plače, se bo po Semoličevih napovedih v Sloveniji dogajalo marsikaj.

Hribar: Grob poseg v socialni dialog Tudi Bojan Hribar iz Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije je poudaril, da odločitev parlamentarnega odbora za lokalno samoupravo pomeni grob poseg v socialni dialog, saj so se z vlado dogovorili, da enostranskih posegov ne bo. Če se bo to uresničilo, bo to povzročilo revolt, je prepričan Hribar, ki je ob tem omenil tudi možnost stavke.

Ščernjavič: Ministri so vedeli za to Drago Ščernjavič iz Sindikata državnih organov Slovenije pa je prepričan, da so ministri za to namero poslancev vedeli. Ščernjavič poslance sprašuje, kje je njihova odgovornost, saj so imeli možnost ustvariti prihranke v proračunu, pa tega niso storili. Zato jih poziva, naj najprej začnejo pri sebi.

Štrukelj dvomi, da je bil sklep usklajen z vlado Vodja konfederacije sindikatov Branimir Štrukelj sicer dvomi, da tak sklep ni bil usklajen z vlado. Če pa je temu tako, ima predsednik vlade Borut Pahor po Štrukljevih besedah danes po seji vlade "zelo dobro priložnost, da to zanika" ter poslance pozove, da glasujejo proti takemu dopolnilu. Premier naj poslance tudi spomni na zavezo vlade, da v plače javnih uslužbencev letos ne bo enostransko posegala, dodaja.

"Kot da nekdo zavestno kliče konflikt" "Na tej točki se zdi, kot da nekdo povsem zavestno kliče konflikt velikih razsežnosti in si na nek način želi, da bi spregovorila ulica," je še ocenil Štrukelj.

Ne spreglejte