Ponedeljek, 1. 9. 2014, 10.28
2 leti
Novi udarci za župana Zorana Jankovića (video)
Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je zavrnil ugovor ljubljanskega župana Zorana Jankovića in soobtoženih na obtožnico, ki je bila vložena zaradi poslov Mercatorja v Nišu. Senat je ugovore zavrnil kot neutemeljene, z zavrnitvijo pa je obtožnica postala pravnomočna in obtoženi bodo morali sesti na zatožno klop.
Izpostavil je še, da je prišel v položaj, ko ni samo obtožen, temveč kar "obsojen", zato se samo veseli sojenja. Na sodišče bo, kot je zatrdil, prihajal. Prepričan je, da bo dokazal svojo nedolžnost. "Srčno upam, da bom že ta mesec dobil vabilo na sodišče, da bi bila sodba izdana pred koncem volilne kampanje," je še poudaril ljubljanski župan.
Okrožno sodišče v Ljubljani je preiskavo zoper ljubljanskega župana in soobdolžence začelo zaradi suma zlorabe položaja v Mercatorju iz obdobja, ko je podjetje v Nišu kupovalo zemljišče za trgovsko središče.
Jankovićev zagovornik Aleksander Čeferin pravi, da za kaznivo dejanje zlorabe položaja, ki ga Jankoviću očita obtožnica v zadevi Niš, ni dokazov, vzroke za to, da se bo sojenje začelo, pa vidi tudi v medijski odmevnosti zadeve. Prepričan je, da pred nekaj leti takšna obtožnica sploh ne bi mogla priti na sodišče.
Po tem, ko so takratnemu šolskemu ministru Igorju Lukšiču očitali, da so na ministrstvu ljubljanskim Stožicam prilagodili razpis za sofinanciranje športnih objektov v višini 9,4 milijona evrov, je leto pozneje šolsko ministrstvo pri ponovnem pregledu ugotovilo, da je občina pri prijavi na razpis storila dve napaki.
Pri prvi je MOL izkop jame, vreden 1,3 milijona evrov, plačala dvakrat. Druga napaka pa so bili previsoko navedeni stroški, povezani z obnovo Stožic. Jankovič naj bi tako Evropski uniji zaračunal nekaj, kar je že imel plačano. Ponaredil naj bi za dva milijona evrov vmesnih računov za dela, ki sploh niso bila opravljena.
Kot je poročala TV Slovenija, je MOL leta 2009 Tritonisu za približno milijon evrov prodala 1.600 kvadratnih metrov parkirišč. Podjetje je na zemljišču želelo graditi, a je takrat ugotovilo, da je zemljišče pripadalo lastnikom okoliških stavb kot funkcionalno zemljišče, med lastniki pa sta bila tudi ministrstvo za obrambo in podjetje PNZ svetovanje projektiranje. Tritonis v ločeni tožbi zahteva še štiri milijone evrov zaradi škode, ki jo je podjetje utrpelo, še poroča TV Slovenija.