Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
24. 1. 2014,
16.58

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

nepremičnine nepremičnine davek na nepremičnine

Petek, 24. 1. 2014, 16.58

6 let, 1 mesec

Notarji zaradi nepremičninskega davka zaslužijo še več

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Lastniki nepremičnin, ki jih dajejo v najem, iščejo možnosti, da bi plačali čim manj davka na nepremičnine. Najpogostejši je vpis služnosti, tako da imajo največ koristi od novega davka notarji.

Davek na nepremičnine, ki ga bomo prvič plačali letos, je spodbudil številne, ki imajo več nepremičnin in jih oddajajo, da njihov status uredijo tako, da bodo plačevali davek po nižji 0,15-odstotni stopnji in ne višji stopnji, ki je več kot trikrat višja (pol odstotka). Nepremičninski posrednik pri podjetju Ljubljana nepremičnine Predrag Todić pravi, da so številni tudi uradni lastniki na drugo nepremičnino vpisali stalno prebivališče, spet drugi pa so tudi prepisali lastništvo na ožje družinske člane.

Veliko je služnosti Kot pojasnjuje direktorica nepremičninskega podjetja Nepremičnine plus Vesna Levstek, se mnogi odločajo, da pri drugi nepremičnini vpišejo služnost. "Vedno več je tega, da se lastniki več stanovanj odločijo za to možnost, saj bodo plačali bistveno manjši davek na nepremičnino, kot bi sicer. Da je to res tako, priča večja gneča pri notarjih, ki urejajo te zapise. Jasno pa je, da želi vsak izkoristiti to zakonsko možnost," pravi Levstekova, ki poudarja, da je preračunljivost lastnikov nepremičnin ob uvedbi novega davka logična.

Številni lastniki so neracionalni Frano Toš iz podjetja Interdom pa pravi, da vsaj glede nepremičnin ljudje niso tako podjetni. "Številni so imeli v preteklosti nepremičnine raje prazne, kot da bi jih oddajali za nižjo ceno, danes pa se taisti sprašujejo, kaj danes narediti z nepremičnino, predvsem ker so cene že kar nekaj padle. Prodati ali oddati. Jaz mislim, da tisti, ki bodo svojo nepremičnino prodajali zaradi davka, bodo to storili recimo v letu dni, pozneje razlog za prodajo davek ne bo," je prepričan Toš.

Črni trg bo ostal Lahko pričakujemo, da bo več lastnikov najemnika zdaj tudi prijavilo? Vesna Levstek meni, da je oddajanja na črno danes manj kot še pred desetimi leti. "Mnogi so previdni in so kljub lanskemu višjemu davku od oddajanja nepremičnine v najem najemnika raje prijavili, saj se bojijo kazni. Zdaj pa se na drugi strani mnogi z najemnikom dogovorijo, da na pogodbo zapišejo en znesek, dejansko pa najemnik plačuje bistveno več," ocenjuje Levstekova, ki verjame, da bo navkljub višjim davkom vsako let manj nelegalnega oddajanja.

Najemodajalec nima praktično nobenih pravic Predrag Todić pa pri tem opozarja na slabo zakonsko ureditvijo najemniškega trga, kjer pravica do posesti pomembnejša od lastništva. "Dokler bo tako, da najemodajalec potrebuje skoraj dve leti, da najemnika po črki zakona 'vrže' iz stanovanja, bo tako, kot je. Zakaj pa bi podpisal pogodbo z najemnikom, če mora plačevati davek od oddajanja in ima lahko težave, če želi, da najemnik predhodno zapusti stanovanje? Treba je spremeniti zakonodajo, znižati davke in verjamem, da bi vendarle uredili ta najemniški trg, ki je neurejen in nepregleden."

Ne spreglejte