Zadnje sneženje je znova dokazalo, da smo pri nas vedno nepripravljeni na zimo, pa če je snežna napoved še tako točna...
Že videna zgodba, pa še mnogokrat bo. Ob prvem resnejšem sneženju je promet na domačih cestah ohromljen. Da ne bo pomote, tudi drugod po Evropi je zadnje (sobotno) obilno sneženje ob nizkih temperaturah in močnem vetru povzročilo nemalo težav v prometu ter veliko jeze voznikov in njihovih sopotnikov v avtomobilih, ki so v ujeti v kolonah dolge ure čakali na cestah.
Ceste zasnežene, njihovi uporabniki premraženi v snežnih zastojih
Kdo je torej kriv, da so nekateri, ki niso bili redki, preteklo zimsko soboto zlasti na primorskem, pa tudi na dolenjskem kraku slovenske avtocestne mreže debele ure zmrzovali in ujeti čakali, kdaj se bodo lahko odpeljali svojim ciljem naproti? Da je bila zaradi obilnega sneženja in močne burje primorka zaradi zdrsa vozil težkih tovornjakov dolge ure zaprta (potem ko je po primorki po dolgih urah znova stekel promet, se je ta v smeri Ljubljane znova zaprla zaradi zdrsov tovornjakov med Studencem in Postojno), nemočni uporabniki avtocestnega omrežja pa so lahko le opazovali, kdaj bo pristojnim zimskim službam državne avtocestne družbe uspelo opraviti svojo domačo nalogo?
Slovenska zimska stvarnost: pristojni so vedno nepripravljeni, tako kot očitno tudi tovornjakarji
So za vnovični "snežni mrk" krivi sami uporabniki, brezvestni vozniki zlasti težkih tovornjakov, ki nemalokrat v želji čimprejšnjega "door to door" dovoza blaga zamižijo na eno oko ter ne upoštevajo opozoril in navodil pristojnih policije in Darsa? Ali pa so preprosto krivi pristojni na Darsu, ki skrbijo za zimsko službo? Zimzelena zgodba prelaganja odgovornosti s tovornjakarjev na zimsko službo in obratno je dolga kot zgodba o jari kači.
Dars: Vozniki tovornjakov niso upoštevali navodil pristojnih
Na Darsu trdijo, da se je tudi tokrat zapletlo, ker tovornjakarji niso upoštevali navodil policije in upravljavca slovenskih avtocest (Darsa), ampak so preprosto nadaljevali vožnjo. In potem se je zgodilo! Zdrsi tovornjakov in zaprtje avtoceste. V zastojih so obstala celo Darsova plužna vozila.
Nismo krivi za zastoje, trdijo na Darsu
Težava pa ni bila samo v tem, ali je vozišče spluženo, saj je bila tedaj vidljivost na širšem postojnskem koncu tako slaba, da vozniki pred sabo niso nič videli, močna burja pa je neprestano zanašala sneg na cestišče in povzročala nove težave. Tako trdijo na Darsu, kjer pravijo, da razlogi za prometne zamaške niso na njihovi strani.
Tovornjakarji: Odgovornost za sobotne prometne zastoje je na strani Darsa
Drugače menijo avtoprevozniki, ki so ogorčeni. V tovornjakarskih vrstah so prepričani, da je odgovornost za nastale prometne zastoje izključno na strani Darsa. Kot pravi prvi mož prevozniške sekcije pri OZS-ju Andrej Klobasa, je Dars dolžan izločiti tovorna vozila ali s smerokazi ali fizično. Če so parkirišča polna, se jih izloča na odstavni pas, ker se vozniki tovornjakov sami ne smejo izločati. Dars mora izločevati tovornjake in jih zavarovati, če pa tega ne zmore, mora poklicati policijo, ki mu pri tem pomaga. Tak je bil dogovor in tako bi moralo vse skupaj potekati, ker v skladu z odredbo o omejitvi prometa po cestah v Republiki Sloveniji od začetka oktobra 2009 ni več samoizločanja tovornjakov v težavnih zimskih razmerah, poudarja Andrej Klobasa.
Zgodba o odgovornosti in krivdi se nadaljuje, do naslednjega sneženja...
Na Darsu tudi pravijo, da nimajo pooblastil, da bi sami izločali tovornjake v zimskih razmerah. Samoizločanje tovornjakov pa ne velja več (na Darsu so bili ves čas proti odpravi samoizločanja tovornjakov). Ima pa Dars na podlagi določila omenjene odredbe o omejitvi prometa možnost, da zaradi zimskih razmer časovno in prostorsko omeji promet vozil, vendar pa mora o tem obvestiti javnost in postaviti prometno signalizacijo za izločanje, seveda tam, kjer je mogoče. Zgodba o odgovornosti in krivdi se nadaljuje, do naslednjega sneženja kajpak.