Petek, 12. 7. 2024, 11.27
4 mesece
Nekateri zdravniki ZZZS zaračunali več storitev, kot so jih opravili
ZZZS je lani zaradi napačno obračunanih storitev ali v nadzorih nepriznanih obračunov storitev zmanjšal svoje pogodbene obveznosti za 2,3 milijona evrov in zahteval vračilo finančne škode v vrednosti skoraj 54 tisočakov, poroča spletni portal 24ur. Na ministrstvu pacientom, ki bi odkrili nepravilnosti, svetujejo tudi prijavo na pristojne organe.
Portal namreč danes poroča o primerih, ko naj bi zdravniki Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zaračunali storitve, ki jih niso opravili. Generalni sekretar Zveze organizacij pacientov Gregor Cuzak jim je predstavil primer mame, ki je otroka z razvojnimi motnjami peljala na štiri terapije, nato pa na portalu moj.zzzs.si opazila, da je bilo zabeleženih 30 obravnav. "Govorimo o dejansko krivem poročanju oz. zaračunavanju neizvedenih obravnav," je poudaril Cuzak. Dodal je, da se ogromno pacientov ne pritoži zaradi strahu.
Izkušnjo prijavil tudi 25-letnik
Je pa podobno izkušnjo prijavil 25-letnik iz Ljubljane. Na ZZZS so mu zagotovili, da bodo pri izvajalcu izvedli finančno-medicinski nadzor. Šest mesecev po prijavi so mu na ZZZS pojasnili, da je bil njegov predlog sprejet, a da nadzor še ni bil opravljen. Navedli so, da na dinamiko izvedbe nadzorov nimajo neposrednega vpliva, "saj so odvisni od načrta dela in kapacitet nadzornih zdravnikov".
Po navedbah portala je sicer ZZZS zaradi napačno obračunanih storitev ali v nadzorih nepriznanih obračunov storitev v letu 2023 zmanjšal svoje pogodbene obveznosti za 2.332.929,26 evra in zahteval vračilo finančne škode v vrednosti 53.820,54 evra. Skupno je zavod lani izvedel 658 nadzorov nad izvajanjem pogodb in na podlagi opravljenih nadzorov zmanjšal svoje obveznosti do izvajalcev za 2.674.706 evrov. Izvajalcem je izrekel 9.350 evrov pogodbenih kazni.
Pacientom so svetovali, naj podajo kazensko ovadbo
Pri Zvezi organizacij pacientov so po Cuzakovih besedah v nekaterih primerih pacientom svetovali, naj se naredi tudi kazenska ovadba in sproži postopek pri zdravstvenem inšpektoratu. Tam so za portal pojasnili, da ta nadzor sodi v pristojnost ZZZS.
Kot so za portal 24ur navedli na zdravniški zbornici, prijav tovrstnih primerov nimajo zabeleženih. Če pa bodo prejeli prijavo takšnega primera, jo bodo obravnavali organi zbornice, so napovedali.
Medtem so na ministrstvu seznanjeni z določenimi primeri, kjer se poroča o nepravilnostih pri obračunavanju zdravstvenih storitev. Ljudem svetujejo, naj se najprej obrnejo na svojega osebnega zdravnika in zdravstveno ustanovo, kjer je prišlo do nepravilnosti. Če ne dobijo zadovoljivega odgovora, naj vložijo prijavo pri ZZZS in obvestijo zdravniško zbornico, med drugim še navaja portal.