Ponedeljek, 29. 7. 2024, 6.19
4 mesece, 3 tedne
Nedeljsko neurje spet pustošilo po Koroškem, večerna fronta na srečo manj huda
Nedeljsko popoldansko neurje je znova precej prizadelo severno Slovenijo, po skoraj letu dni od lanske poletne ujme spet območje Črne na Koroškem, kjer je zalilo številne kleti, sprožilo pa se je več zemeljskih plazov. Spet je bila prizadeta tudi Logarska dolina. Večerna nevihtna fronta na zahodu države po do zdaj zbranih podatkih ni bila tako huda.
Uprava za zaščito in reševanje je v nedeljo popoldne in zvečer zabeležila več kot 150 intervencij na območju regijskih centrov Kranj, Celje, Maribor, Ljubljana, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje. Težave so bile tudi na nekaterih cestah, po poročanju portala Promet.si je zaradi zemeljskega plazu še vedno zaprta cesta med Litijo in Zagorjem pri Šklendrovcu. V občini Kamnik je zaradi poplavljanja meteorne vode odneslo cesto.
Na Koroškem spet zalivalo objekte
Z območja Črne na Koroškem poročajo o zalitih številnih kleteh in sproženih zemeljskih plazovih, zaradi česar so bili na terenu gasilci iz Črne ter Mežice. Po poročanju Koroškega radia je v Spodnjem Javorju plaz delno zasul domačina, ki so ga rešili gasilci in ga prepeljali v bolnišnico.
Škodo je neurje v Črni po besedah županje Romane Lesjak za Radio Slovenija povzročilo na podobnih mestih kot v lanski ujmi. Zasulo je stanovanjske objekte, tudi novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem. Vpoklicali so vse razpoložljive stroje, aktivirali tudi delavce koncesionarja za urejanje reke Meže.
V Črni danes prednostno rešujejo hudourniške pritoke in kanalizacijske cevi, ki niso uspele požirati ogromnih količin vode. Po podatkih agencije za okolje je prav na območju Uršlje gore v nedeljo popoldne v kratkem času padlo največ padavin.
Tudi na območju Mestne občine Slovenj Gradec in Občine Mislinja so bile popoldne zaradi močnega deževja zalite številne kleti in dvorišča. Podrto drevje je za dlje časa ustavilo promet na glavni cesti med Slovenj Gradcem in Mislinjo, še kažejo podatki centra za obveščanje.
Na območju Mestne občine Slovenj Gradec je v nedeljo v 44 intervencijah posredovalo 80 gasilcev iz devetih gasilskih društev. "Težave sta povzročala predvsem narasla Selčnica v osrednjem delu in Homšnica v spodnjem delu. Večje ogroženosti objektov ni bilo," je sporočil slovenjgraški podžupan Peter Pungartnik.
Območje Rinke razdejano
Spet je bila na udaru vremenskega dogajanja tudi Logarska dolina, kjer je neurje že prejšnji teden razdejalo območje pod priljubljeno turistično točko, slapom Rinka. Kot je povedala županja Solčave Katarina Prelesnik, je zasulo strugo in pot pod slapom. K sreči nihče ni bil poškodovan, je pa morala gorska reševalna služba reševati 17 planincev.
Na udaru tudi Štajerska, Bela krajina in Zasavje
O močnem vetru, ki je podiral drevesa, so poročali iz Črnomlja, kjer je bil zaradi tega oviran promet na več lokalnih cestah, v naseljih Tribuče, Perudina in Vukovci pa je veter razkril strehe dveh stanovanjskih hiš in delavnice.
Tudi na območju Celja je voda poplavila več kleti stanovanjskih objektov, podrtih je bilo več dreves, ki so zaprla posamezne lokalne ceste, zemeljski plaz pa ogroža hišo na območju Žalca. V Krškem so zaradi neurja z močnim vetrom tamkajšnji gasilci prekrili dva objekta, delavci Elektra Celje pa so morali odpraviti okvaro, zaradi katere je bila nekaj časa motena oskrba z elektriko na območju Senovega.
Na območju Maribora so po poročanju regijskega centra za obveščanje zabeležili 19 intervencij, predvsem zaradi poplavljenih objektov, zamakanja streh in podrtih dreves, ki so ogrožala promet na območjih Studencev, Peker in Radvanja.
Kar nekaj posredovanj je bilo potrebnih tudi na območjih Slovenskih goric ter občin Pesnica, Oplotnica, Slovenska Bistrica in Šentilja.
Iz Trbovelj poročajo o več podrtih drevesih, ki so zaprla tako lokalne kot regionalne ceste, na Rudarski cesti pa je močan veter odkril streho na športnem objektu Rudar. V Zagorju je močno deževje prav tako zalilo stanovanjske objekte, sprožilo se je nekaj plazov.
Nekaj škode tudi na Goriškem
Zvečer je Slovenijo dosegla nova nevihtna fronta, ki je iz Italije najprej zajela območje Julijskih Alp, Posočje in Goriško regijo ter se premikala proti osrednji Sloveniji. Za zdaj o hujših posledicah ni poročil, le novogoriški gasilci so morali malo pred 21. uro posredovati, ker je strela zanetila požar v naravi pod Sveto goro.
Le nekaj minut pozneje je sunek vetra v Vrtojbi razkril strešnike, ki so viseli na pločnik, a so jih šempetrski gasilci hitro odstranili in hkrati pregledali še sosednjo streho, ki jo je poškodovalo neurje.