Četrtek, 14. 8. 2014, 14.58
5 let, 5 mesecev
Nato od svojih članic zahteva več denarja
Združene države Amerike že nekaj časa močno pritiskajo na svoje članice, da bi povečale svoje obrambne proračune. Razlog naj bi bil med drugim v ukrajinsko-ruski krizi in nepredvidljivem Vladimirju Putinu. Nato tako od držav članic pričakuje, da bodo v svoje obrambne proračune namenile dva odstotka bruto družbenega proizvoda (BDP).
Kot je prejšnji teden za britanski časnik Sunday Telegraph povedal do 1. oktobra še vedno generalni sekretar Nata Anders Rasmussen, si nihče ne želi ponovne hladne vojne, "vendar pa vidimo, da poskuša Kremelj vrniti čas nazaj in razdeliti Evropo".
Tudi visoka predstavnica EU za zunanje zadeve Catherine Aston se sprašuje, kaj bi se moralo zgoditi, da bi države članice EU končno doumele, da morajo obrambi nameniti več sredstev. To zahtevo po dvoodstotnem BDP trenutno izpolnjujeta le Grčija in Estonija, medtem ko preostale članice v proračun Nata povprečno namenjajo 1,3 odstotka BDP. Slovenija je tako, glede na podatke, ki smo jih odbili z ministrstva za obrambo, trenutno pod povprečjem.
Švedska, Latvija, Litva in Estonija so že sporočile, da bodo svoje vojaške proračune povečale, medtem ko sosednja Hrvaška spada v povprečje 1,3 BDP, saj bo letos v proračun namenila pol milijarde evrov.
Ta je bil sicer leta 2008 blizu dvema odstotkoma, in sicer 1,79, a se nato vsako leto vztrajno zniževal. Jutarnji list je objavil, da vlade v zadnjih devetih letih, ko proračun za obrambo vztrajno kopni, ne spoštujejo dolgoročnega načrta za razvoj oboroženih sil. In da so lahko hvaležni Američanom, ki so jim podarili 212 novih vozil, sicer pa na "odpadih kupujejo rabljena vozila in orožje". So pa Hrvati kupili tisoč novih pušk in 126 oklepnikov patria, ki pa jih še niso prevzeli.
Za posel, vreden 278 milijonov evrov, je ministrstvo za obrambo leta 2006 s podjetjem Rotis, ki se je prijavilo na razpis, podpisalo pogodbo. Po predvidenem načrtu bi morala država do leta 2012 kupiti in prevzeti 86 vozil, prevzela pa jih je le 30 in zanje odštela 74,5 milijona evrov.
Z možnostjo odpovedi pogodbe se je vlada seznanila maja letos, za mnenje o uveljavljanju ničnosti pogodbe s finsko Patrio pa je zaprosila državno pravobranilstvo. Nadaljnji ukrepi pa bodo odvisni od nove vlade.
Sta se pa očitkov tožilstva o nevestnem delu v službi uspešno obranila nekdanji obrambni minister Karl Erjavec − ta je ignoriral pismo o nameri, ki ga je glede nabave vozil podpisal njegov predhodnik Anton Grizold z Zdenkom Pavčkom iz podjetja Viator & Vektor leta 2004 ter objavil javni razpis – in nekdanji načelnik Generalštaba SV Albin Gutman.
Sodišče je namreč menilo, da je odločitev o tožbenem zahtevku odvisna od tega, ali je bilo storjeno kaznivo dejanje sprejemanja oziroma dajanja daril za nezakonito posredovanje. Sistemska tehnika od države zahteva 518 milijonov evrov plus dodatnih šest milijonov evrov za patent, ker ni dobila posla.