Sreda, 30. 1. 2019, 11.17
5 let, 10 mesecev
Nakupovalni centri imajo požarno zaščito, ki je za naše bolnišnice predraga #video
"V bolnišnicah mora biti nameščena varnostna razsvetljava, da se lahko ljudi v primeru požara ali potresa evakuira. Na objektu mora biti nameščen tudi sistem javljanja požara, ki dogajanje sporoča avtomatsko, ko je požar še v začetni fazi," pojasnjuje Gorazd Jeromel iz podjetja Požarna varnost, ki izvaja preglede sistemov požarne varnosti.
Po njegovih besedah bolnišnica Jesenice, v kateri sta včeraj v požaru umrla dva pacienta, ta sistem ima, vendar se sprašuje, ali je bil objekt v celoti pokrit s sistemom za javljanje požarov ali so bili senzorji nameščeni le na hodnikih.
Poudarja, da bi morali biti javjalniki po pravilih nameščeni v vseh prostorih, z izjemo tistih, ki niso požarno obremenjeni, na primer sanitarije.
Slovenske bolnišnice načeloma požarno varne
"Ko sistem požar zazna, ga sporoči na 24-urno dežurno mesto, ki je ponavadi na recepciji, ta pa se potem odzove," je pojasnil in dodal, da so slovenske bolnišnice načeloma požarno varne.
Na vprašanje, ali bi morale bolnišnice imeti nameščene tudi škropilnike vode oziroma šprinklerje, je odgovoril, da jih ima redkokatera slovenska bolnišnica, saj so precej dragi.
"V primeru požara ampula poči in ga začne takoj gasiti, hkrati pa javi požar na dežurno mesto. V ZDA imajo s šprinklerji pokritih večino objektov, čeprav so precej dragi. Nakupovalna središča v Sloveniji jih imajo, v bolnišnicah pa načeloma ne," je sklenil.
3