Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 3. 2018,
15.47

Osveženo pred

6 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,02

Natisni članek

Natisni članek

Tone Peršak ministrstvo za kulturo odstop

Torek, 6. 3. 2018, 15.47

6 let, 8 mesecev

Ministrstvo poziv k Peršakovemu odstopu razume kot pritisk na politiko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,02
Tone Peršak | Foto Ana Kovač

Foto: Ana Kovač

Ministrstvo za kulturo še vedno stoji za predlogom Nacionalnega programa za kulturo (NPK) 2018-2025, ki mu že lep čas nasprotujejo kulturniki. Ker ga minister Tone Peršak ni umaknil iz postopka, zahtevajo njegov odstop. Na ministrstvu poziv k odstopu ministra razumejo "le kot pritisk na politiko, naj se odreče vsakršnim poskusom sprememb".

"Zahtevo po odstopu ministra Peršaka, ki je v dveh letih svojega ministrovanja intenzivno sodeloval z različnimi deležniki v konstantnem dialogu - ta pa v demokratični družbi ne more pomeniti uresničevanja želja ali celo zahtev zgolj ene strani - lahko razumemo le kot pritisk na politiko, naj se odreče vsakršnim poskusom sprememb," so zapisali na ministrstvu.


Preberite še:

Lahko pričakujemo še stavko v galerijah, muzejih, gledališčih ...?
Kulturniki ministra Peršaka pozvali k odstopu


Številne kulturne organizacije, združenja, društva in posamezniki so k ministrovemu odstopu pozvali že pred Prešernovim dnevom, ker da iz nadaljnjega postopka ni umaknil dva po njihovem prepričanju sporna dokumenta: osnutek NPK 2018-2025 in predlog novele zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. Slednjega je minister iz postopka umaknil 9. februarja, zdaj zahtevajo še umik predloga novega NPK oz. ministrov odstop, če tega ne stori.

Minister ima zakonsko dolžnost predlagati nov dokument

Na ministrstvu za kulturo so danes ponovno poudarili, da predlog NPK 2018-2025 pomeni izvajanje prve točke koalicijske pogodbe na področju kulture: začetek prenove kulturnega modela. Poleg tega pa sledi tudi drugim točkam tega osrednjega dokumenta aktualne vlade, kot so digitalizacija, odprava administrativnih ovir, skrb za slovenski jezik in mednarodna promocija. "Glede na potek veljavnosti dosedanjega NPK 2014-2017 ima minister za kulturo celo zakonsko dolžnost predlagati novega," so zapisali.

Spomnili so, da je dokument nastal po več javnih posvetih pred in po objavi njegovega osnutka avgusta lani. Po javni razpravi do konca septembra se je večkrat poseglo v ta osnutek, kar je pojasnjeno v komentarjih na odzive, ki so že od decembra objavljeni na spletni strani ministrstva za kulturo. Takšen dokument je zdaj v medresorskem usklajevanju, po njegovem zaključku pa bo vlada presodila, ali ga bo poslala v sprejetje državnemu zboru.

"Predlog NPK 2018-2025 za prenovo kulturnega modela predvideva običajne dialoške postopke za sprejemanje vseh ukrepov. Nekatere konkretne rešitve seveda predlaga, zaradi konca mandata pa je jasno, da bo takšno ali drugačno nadaljevanje kulturne politike, s prenovo kulturnega modela vred, vodila ekipa, ki bo rezultanta volilne odločitve in procesa sestavljanja prihodnje vlade sredi letošnjega leta," so še navedli.

V primeru, da minister Peršak ne odstopi, kulturniki od predsednika vlade Mira Cerarja zahtevajo, da sproži postopke za njegovo razrešitev. Cerar se je s kulturniki, ki so v začetku februarja podpisali skupno izjavo z zahtevami, sicer sprejel sredi februarja. Zagotovil jim je, da v primeru, da predlog NPK 2018-2025 ne uživa podpore deležnikov oz. zainteresirane javnosti, ne bo deležen niti vladne podpore.

Ne spreglejte