Četrtek, 24. 4. 2014, 12.47
8 let, 10 mesecev
Made in Jugoslavija je slovenska tradicija (foto)
Včasih je bilo življenje preprosto: v trgovini je bila ena vrsta mleka, dve vrsti kruha, Radenska in Cockta ter nobene čokolade, temveč sladkorna tablica ali v najboljšem primeru Eurocrem blok. Nakupovanje od potrošnika ni zahtevalo mentalnega napora, sprejemanja tisoč odločitev v pol ure, predvsem pa je bilo prijazno za denarnico, saj v košarico preprosto ni bilo mogoče nametati nepotrebnih stvari. Potem je prišel kapitalizem in nakupovalnega miru je bilo konec.
Nedavno sta se pojavili dve oglaševalski akciji, ki je vsaka na svoj način opozarjala, da je njihova znamka nastala v socializmu. Najprej je bil tu Mercator, ki je svojo 65-letnico zaznamoval z oglasi, v katerih se neposredno sklicuje na zlate socialistične čase, celo na legendarne bifeje, ki so bili nekoč ob vsaki trgovini.
K tema primeroma lahko dodamo oglase za Jelovico, ki so kar originalni, prav tisti že malo zbledeli animirani, ko poskušajo vdreti v grad in s sloganom "Ne bo vam uspelo, to je Jelovica". Prav tako originalne oglase za svoje izdelke uporablja Medex, ki se tudi sklicuje na to, da gre pri njihovih izdelkih za "zaupanja vredne izdelke preverjene kakovosti s tradicijo od leta 1954".
"Takrat se je v naš spomin zasidralo zaupanje v te blagovne znamke, tudi zaupanje v kakovost, čeprav mogoče te znamke niso evolvirale čisto tako, kot bi lahko," meni Marko Miladinović, skupaj z bratom Darkom ustanovni član studia Armada, ki se ukvarja z razvojem blagovnih znamk.
Stroka pa je na blagovne znamke iz polpretekle zgodovine zelo ponosna. "Te znamke so bile narejene za nas, za naš trg. Bile so delane na zelo specifičen način, z velikim razmislekom, z jasno strategijo, izdelanimi ciljnimi skupinami," meni strokovnjak za blagovne znamke.
Tak primer je yugo. Čeprav je bil tarča mednarodnega holivudskega posmeha, je bil to kljub vsemu jugoslovanski ljudski avto. "Yugo je bil avto določenega časa, časa skromnosti in ozaveščenosti. Yugo je bil skromen, veliko se je kvaril, a ga je bilo mogoče hitro in poceni popraviti. Narejen je bil za podeželske ceste, ne za avtoceste. Z njim so gradili hiše, 'hodili' na polje.
Zdaj pa ljudje z lahkoto rečejo, da je bil to socialistični 'pofel'. Ni res, v tistem času je bil to zelo premišljen izdelek," razmišlja Darko Miladinović. Podobno naj bi veljalo za večino socialističnih blagovnih znamk.
Recimo Vegeta je verjetno najbolj legendarna med njimi. Izdelek, ki je zaslovel s televizijo, je ostal na tržišču in v tem času so celo povečali proizvodnjo. Podobno je s srbskimi keksi Plazma, ki so jih začeli proizvajati v Požarevcu leta 1967. Njihova proizvodnja je v zadnjih letih poskočila na neverjetnih 70 milijonov škatel na leto in povpraševanje še narašča, zato še vlagajo v nove polnilne linije.
Eksemplarični primer socialistične znamke v kapitalizmu je Cockta. V začetku je bila pravi prodajni bum, saj tako rekoč ni imela konkurence. Ko so v šestdesetih jugoslovanski trg odprli tujim pijačam, je prodaja domače kokakole padla, a se je sredi sedemdesetih rešila z legendarnim reklamnim sloganom "pijača naše in vaše mladosti". Po osamosvojitvi je propadlo podjetje, ki jo je proizvajajo.
Od Slovenijavina je blagovno znamko odkupila Kolinska, jo spromovirala kot ultimativno nostalgično pijačo in Cockta se je obdržala. Kolinsko so medtem napadli tajkuni in blagovna znamka je bila prodana hrvaški Atlantic Grupi, ki v svojem portfelju blagovnih znamk cockto združuje s takimi socialističnimi legendami, kot so Smoki, Cedevita, kreme Melem in zobno pasto Plidenta. Da Barcafeja sploh ne omenjamo.
In ko smo že pri Radonu in nostalgiji. V Veliko Britanijo se je pred leti po oživitvi proizvodnje vrnil Tomos, za nas najpomembnejše prevozno sredstvo po iznajdbi poni kolesa. O Tomosu je recenzent časopisa Sunday Observer, ki ga izdaja slavni Guardian, zapisal: "Je več kot preprost, nespremenjen zadnjih 60 let. Je robusten retro šik. Za njim se na cesti vsi obračajo."
Mimogrede priznava, da sicer trpi za akutno nostalgijo, ki jo dojema kot čustveno motnjo, "ker si nenehno prisiljen bežati v preteklost, da bi se lahko referiral za prihodnost".
Marko pa je z nasmehom dodal: "Vse te znamke nas dandanes vrnejo v toplino in varnost otroštva."
A vse se vrača. Tudi socialistični šik. Na letošnjem festivalu SOF je Mercator delil kavo in karamelne bombone v originalni socialistični embalaži. "Petnajst let nazaj bi vsi rekli, oh, fuj, zanič. Zdaj pa so bili vsi navdušeni, češ to so bili dobri časi, to je bilo nekaj posebnega. Takratno oblikovanje je bilo res distiktivno in izjemno domišljeno," je trenutno navdušenje nad blagovnimi znamkami iz petdesetih obrazložil Darko Miladinović.
Marko pa je odnos do teh znamk razložil z zgodbo o drevesih: "V tujini v mestih vidite velika, stara drevesa. Pri nas pa nenehno gledamo neka majhna, z lesom ograjena dreveščka. Kje so ta stara drevesa pri nas?" V Eurocremu in Viki kremi, ki jih konzumira generacija Z.