Ponedeljek, 14. 7. 2014, 12.06
8 let, 7 mesecev
Luka Mesec, Messi slovenske levice
Združena levica je prvič nastopila na letošnjih Evropskih volitvah, na katerih so dobili 5,47 odstotka glasov, kljub relativno dobremu rezultatu pa so jih tokratne predvolilne napovedi vse do zadnjega uvrščale tik pod parlamentarni prag. Šele v zadnjem tednu so jim javnomnenjske ankete začele napovedovati rast podpore, a šestih odstotkov jim ni napovedal praktično nihče.
Številni zasluge za rast v podpori pripisujejo predvsem prepričljivim nastopom 27-letnega Luke Mesca, predstavnika Iniciative za demokratični socializem, ki je bil na enem izmed soočenj po mnenju gledalcev skoraj tako prepričljiv kot Cerar, medtem ko je svoje tekmece z bistveno daljšo politično kilometrino pustil daleč zadaj.
A FDV, kljub svojemu slovesu, ni bilo tisto okolje, ki je Mesca pripeljalo v aktivistične vode. Za to so "krive" predvsem obštudijske dejavnosti, kot so delovanje v društvu Polituss, Fronti prekercev, gibanju Mi smo univerza, pozneje pa sodelovanje z Delavsko-pankersko univerzo in nazadnje z Iniciativo za demokratični socializem (IDS), ki je ena od strank v Združeni levici.
Da se mu bo samo dve leti po vstajah, na katerih je bil aktiven z IDS, uspelo uvrstiti v parlament, si ni nikoli predstavljal. "Svojo življenjsko pot sem si še do nedavnega predstavljal bistveno drugače, nikoli si nisem mislil, da se bom s politiko ukvarjal profesionalno. Kot drugi moje starosti sem si predvsem skušal najti redno službo, redni dohodek, si z dekletom kupiti stanovanje, morda ustvariti družino. Ves ta pomp me je nekoliko presenetil in mi bistveno spremenil moje življenjske načrte," je bil včeraj po razglasitvi delnih neuradnih rezultatov vidno presenečen Mesec.
In kaj na njegov vstop v politiko, ki je teoretično podkrepljen z Marxom, pravijo njegovi starši? "Pri nas doma je okolje zelo apolitično, ampak me starši v vsem podpirajo in spodbujajo in tudi sami so v tem procesu, ko smo se pojavili kot levičarski družbeni aktivisti, prepoznali, da podivjani kapitalizem, ki ga imamo danes, nima prihodnosti."
Kljub temu je glede prihodnosti študija ekonomije pri nas optimističen: "Šele zdaj se potihoma pojavljajo gibanja, zanimivo, na pobudo študentov in ne profesorjev, ki zahtevajo temeljito prevetritev ekonomskega študija. Nedavno se je na ekonomski fakulteti namreč pojavilo Gibanje za ekonomsko pluralnost, torej gibanje, ki želi razbiti to enoumje na ekonomskih fakultetah in odpreti celo paleto politično-ekonomskih šol, ki so bile precej krivično zakopane v zgodovino, recimo keynesianizem, marksizem in tako dalje."
Prav zaradi njegovega zanimanja za politično ekonomijo smo ga zato vprašali, ali se morda vidi na mestu ministra za gospodarstvo, na kar Mesec nekoliko v zadregi odvrne, da v tem trenutku za to ni kompetenten, je pa seveda to področje, ki ga najbolj zanima.