Četrtek, 24. 9. 2015, 14.13
4 leta, 6 mesecev
Kdo najde notranjega ministra, ki ni bil interpeliran?
Današnja interpelacija zoper notranjo ministrico Vesno Györkös Žnidar, ki bi lahko uspela le, če bi se zgodil čudež, je prva v mandatu vlade Mira Cerarja, skoraj gotovo pa ne zadnja.
Prvopodpisani pod interpelacijo je bil parlamentarni cirkusant Ivan Vogrin, nekdanji član Virantove Državljanske liste (DL), ki je bil takrat tudi v nekaterih preiskovalnih postopkih. Uspelo mu je zbrati 23 glasov, proti razrešitvi Viranta je bilo 39 poslancev.
Virant je pred tem sodeloval v vladi Janeza Janše. Ta je padla po konstruktivni nezaupnici, ki jo je podprl tudi Virant s svojo DL.
Gorenaku, ki je bil prvi govorec SDS v zdajšnji razpravi o interpelaciji Györkös Žnidarjeve, so očitali prevaro pri preverjanju podpisov za podporo referendumu o sanaciji bančnega sistema. Notranjega ministra je decembra 2012 podprlo 48 poslancev, 37 glasovalo za razrešitev.
Prva interpelacija je bila posledica očitkov SDS, da neustrezno izvršuje sodbo ustavnega sodišča o izbrisanih, leta 2010 je bila ministrica v središču pozornosti zaradi znamenite afere Baričevič in zaradi spornega najema stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU).
Ker je nepravilnosti pri najemu stavbe NPU avgusta 2011 ugotovilo tudi računsko sodišče, je Kresalova odstopila.
Za razrešitev je februarja 2008 glasovalo 26 poslancev, proti pa 42. Tudi Rado Bohinc je bil tarča interpelacije zaradi izbrisanih, ker naj ne bi ustrezno izvrševal odločbe ustavnega sodišča. Prvopodpisani takratni poslanec SDS Miha Brejc je marca 2004 zbral 30 glasov, 46 poslancev takratne koalicije pod vodstvom predsednika vlade Toneta Ropa pa je glasovalo proti razrešitvi.
Eden od očitkov opozicije Bandlju je bil, da je onemogočal parlamentarni nadzor, ko parlamentarnim preiskovalcem ni izročil seznama kriminalistov, ki so preiskovali informacije v aferi Vič-Holmec. V njej so koroškim policistom očitali vojni zločin med osamosvojitveno vojno. Notranjemu ministru so očitali še, da kritizira osamosvojitveno vojno.
Za razrešitev Bandlja je februarja 1999 glasovalo 49 poslancev, 26 jih je bilo proti.
A tudi pri Bizjaku ni šlo brez afer, saj je odstopil v obdobju druge Drnovškove vlade (med letoma 1993 in 1998). Šter je Bizjaka nadomestil, ker so bili specialci notranjega ministrstva vpleteni v rop v Celovcu.
Njegov predhodnik Igor Bavčar je bil prvi notranji minister, ki so ga interpelirali, a glasovanja sploh ni bilo zaradi nesklepčnosti tedanje skupščine. Bavčarju so junija 1992 v obdobju prve Drnovškove vlade očitali politično zlorabo policije.