Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
4. 8. 2013,
17.21

Osveženo pred

1 leto, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Svete Višarje Franc Rode Vatikan papež Frančišek

Nedelja, 4. 8. 2013, 17.21

1 leto, 7 mesecev

Kardinal Rode: Po odstopu nadškofov je problem zaključen (Video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na že 25. romanju na Svete Višarje so se zbrali Slovenci treh Slovenij - iz zamejstva, domovine in izseljenstva.

Kardinal Franc Rode, ki je vodil slovesno mašo, je v pridigi poudaril, da Slovenija ne bo izšla iz krize in ne bo sposobna vzpostaviti prave demokracije, dokler si ne bo resno zastavila vprašanja o vlogi moralnih vrednot v družbi.

"Slovenija mora biti mejnik, ki druži in veže" Rode je ob somaševanju izseljenskih duhovnikov spomnil na ustanovitelja romanja treh Slovenij Vinka Žaklja in profesorja Lamberta Erlicha, ki je že pred 80. leti "na vrhu z Marijino cerkvijo uvidel posebno poslanstvo slovenskega naroda v tem delu Evrope". Kot je izpostavil kardinal, je prav Erlich "izhajal iz spoznanja, da samo vzpostavitev državne suverenosti, do katere ima slovenski narod pravico, lahko zagotovi nemoten razvoj naroda". "Slovenija mora biti mejnik, ki druži in veže jug s severom in vzhod z zahodom. Sama pa ne sme biti ne eno, ne drugo, ne tretje. Ostati mora mejnik, ki druži, kakor Svete Višarje," je Rode spomnil na besede Erlicha.

Razloge za krizo Rode vidi v krizi moralnih vrednot Zaustavil se je tudi pri današnji krizi v Sloveniji in se vprašal, kaj je narobe. "Tu je seveda gospodarska kriza, ki je prizadela tudi druge narode. A globlji vzrok je v krizi moralnih vrednot," je poudaril. To krizo moralnih vrednot kardinal vidi "v nezrelem, neodgovornem pojmovanju spolnosti kot uživanje brez obveznosti in brez posledic, kar se naposled izkaže kot nesrečno in moreče; v cinizmu in vulgarnosti, ki se izraža v vedenju mnogih; v jedkosti in napadalnosti v naših medsebojnih odnosih; v nenehnem sumničenju in obtoževanju ideoloških nasprotnikov; v politizaciji pravosodnega sistema; v partijski odvisnosti vodilnih medijev; v srcih, polnih sovraštva in hudobije".

Slovenija potrebuje "trdno voljo biti država" Slovenija po njegovih besedah potrebuje predvsem "trdno voljo biti država". Država ne bi smela biti zgolj ustanova, "ki pospešuje zdravo gospodarstvo in ustvarja blagostanje, skrbi za red in mir, promovira solidarnost in ščiti narodno kulturo, ampak tudi politična tvorba (...) da jo narod dojema kot najbolj pristen izraz samega sebe in hkrati kot nekaj, kar zbuja spoštovanje, privrženost, ljubezen".

Romanje treh Slovenij, ki sta ga na tromeji med Slovenijo, Italijo in Avstrijo na Svetih Višarjah tradicionalno priredili Rafaelova družba in Zveza slovenskih izseljenskih duhovnikov, se je sicer začelo s predavanjem tržaškega profesorja Tomaža Simčiča na temo Slovenstvo, krščanstvo, demokracija: včeraj - danes - jutri. Po maši pa je na ploščadi za cerkvijo, ki jo je poslikal Tone Kralj, sledil še kratek kulturni program.

Romanja se je udeležilo okoli dva tisoč ljudi Romanja treh Slovenij se je udeležil tudi evropski poslanec Alojz Peterle, prisoten je bil tudi Predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Valentin Inzko, videti pa je bilo tudi več nekdanjih slovenskih poslancev ter drugih uglednih osebnosti. Na romanje na Svete Višarje je sicer danes prišlo okoli dva tisoč ljudi.

Odločitve papeža Rode ne more komentirati Kardinal Franc Rode se je v posebni izjavi dotaknil tudi poziva Svetega sedeža k odstopu nadškofov v Mariboru in Ljubljani in dejal, da odločitve papeža Frančiška ne more komentirati. "Ni moja naloga, da sodim ter presojam papeževe odločitve, v njegovi službi sem in sem mu lojalen," je poudaril.

Kardinal Rode meni, da drugih sankcij ne bo Prav tako ni želel komentirati ocen nekaterih, da je odločitev Vatikana preveč huda za slovensko Cerkev. "Meni se zdijo take sodbe le prehude. Mislim, da je neodgovorno presojati neke odločitve Vatikana, če ne poznaš vseh elementov, ki so do tega privedli. In močno dvomim, da bi imeli več elementov za presojo, kot jih imam sam," je dejal kardinal. Meni pa, da je "problem sedaj zaključen". "Mislim, da ne bo drugih odločitev in ne sankcij, prepričan sem, da je zadeva že ad acta. Tudi v to, da bi združili celjsko in mariborsko, škofijo ne verjamem," je še dodal.

V Vatikanu se nakazuje strožja linija Povedal je še, da se v Vatikanu "že nakazuje strožja linija do duhovnikov in škofov". Papež Frančišek je "na začetku svojega pontifikata morda ravno z zgledom Slovenije hotel dati vsej vesoljni Cerkvi dokaz, da glede finančnih ali drugih problemov ne bo popuščanja", je še menil kardinal Rode.

Ne spreglejte