Sreda, 20. 1. 2016, 13.38
4 leta, 11 mesecev
Kako v Slovenski vojski napredujejo nekdanji vojaki JLA
27. junija 1991 je predsedstvo Republike Slovenije ugotovilo, da je Jugoslovanska ljudska armada (JLA) napadla Slovenijo, zato je predsednik predsedstva Milan Kučan odpoklical vse Slovence, ki so bili v službi JLA, in jih pozval, naj ne sodelujejo v agresiji na Slovenijo. Vsem aktivnim vojaškim osebam, pogodbenim vojakom in civilnim osebam v službi JLA, ki so nadaljevale službo v Teritorialni obrambi Republike Slovenije, je v skladu z zakonom zagotovil vse statusne, socialne in druge pravice.
Ministrstvo navaja, da so po 18. juliju iz JLA v teritorialno obrambo prestopili tudi trije, ki danes nosijo čin polkovnika, in eden, ki je danes brigadir. Ti imajo formalno urejen status pristopnika, v slovenski vojski pa je še pet polkovnikov, ki tega statusa nimajo. Kako so pri teh preverjali, da se v času osamosvojitvene vojne niso bojevali na strani JLA, nam z ministrstva še niso odgovorili. Prav tako ni jasno, kako so se lahko povzpeli do teh činov, čeprav je na ministrstvu sicer veljal notranji dogovor, da prestopniki napredujejo največ v stotnike.
Brigadir, ki ga omenjajo, je po naših informacijah namreč David Humar, ki se je, kot pravijo viri blizu vojske, do konca osamosvojitvene vojne bojeval v Kninu - pod poveljstvom Ratka Mladića, ki mu od leta 2011 zaradi vojnih zločinov sodijo na mednarodnem sodišču v Haagu.
Humar se na Kučanov poziv k prestopu ni odzval vse do konca vojne. Iz JLA je izstopil šele 19. julija, kar dokazuje dokument na fotografiji. Da bi lahko prestopil prej, dokazujejo prestopi nekaterih vojakov iz njegove čete. Čeprav je prestopil šele po koncu vojne za Slovenijo, je v teritorialni obrambi oziroma pozneje v Slovenski vojski napredoval in leta 2008 postal brigadir. Humarja smo prek ministrstva prosili za komentar teh navedb, a ga nismo prejeli.
Po naših informacijah ga na ministrstvu za obrambo še vedno želijo povišati v generalmajorja (predlog za povišanje daje minister za obrambo), čeprav je nanj padel tudi sum, da je posredno povzročil, da je bil nekdanji jugoslovanski polkovnik Berislav Popov, ki je bil obtožen vojnih hudodelstev proti civilnemu prebivalstvu v času osamosvojitvene vojne, v nedavnem sojenju oproščen.