Torek, 11. 2. 2025, 13.11
3 ure, 41 minut
Kako bo Trumpova uvedba carin vplivala na slovensko gospodarstvo?
![Donald Trump | Predsednik ZDA Donald Trump je novinarjem povedal, da bo s carinami Ameriko naredil spet bogato. Se pa ZDA obetajo povračilne carine iz drugih držav sveta. EU je to že napovedala, Kitajska pa je na uvedbo 10-odstotnih dodatnih carin na izvoz v ZDA že uvedla carine na uvoz utekočinjenega zemeljskega plina in premoga iz ZDA. | Foto Reuters](/media/img/ab/98/dcc2b9e987e6412af0e1-donald-trump.jpeg)
Predsednik ZDA Donald Trump je novinarjem povedal, da bo s carinami Ameriko naredil spet bogato. Se pa ZDA obetajo povračilne carine iz drugih držav sveta. EU je to že napovedala, Kitajska pa je na uvedbo 10-odstotnih dodatnih carin na izvoz v ZDA že uvedla carine na uvoz utekočinjenega zemeljskega plina in premoga iz ZDA.
Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump vsakodnevno preseneča z odločitvami, ki močno odmevajo v svetovni javnosti. Ponoči je tako razburil z uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija iz vseh držav sveta, ki bodo v veljavo stopile 4. marca. Grozi tudi z drugimi carinami, kot so carine na evropske avtomobile. "Slovenijo neposredno ne bo toliko prizadelo, posredno pa lahko precej. Prve učinke pričakujem že v začetku letošnjega leta," opozarja ekonomist Bogomir Kovač.
Čeprav je neposredna trgovinska menjava med Slovenijo in ZDA razmeroma majhna – ZDA so leta 2023 zasedale 22. mesto med slovenskimi trgovinskimi partnericami z blagovno menjavo v vrednosti ene milijarde evrov –, bi lahko imela uvedba carin večplastne posledice za slovensko gospodarstvo.
Slovenija je močno izvozno usmerjeno gospodarstvo, ki je tesno povezano z evropskimi partnerji, predvsem Nemčijo. Trgovinska vojna med ZDA in preostalim svetom pa bi lahko zaradi upada globalne trgovine močno prizadela izvozno usmerjena evropska gospodarstva. Povzročila bi pretrese v dobavnih verigah, od energije do avtomobilov in hrane.
Višje carine se bodo izražale v zmanjšanju proizvodnje
"Trumpove poteze lahko zmanjšajo ameriško povpraševanje, kar posledično pomeni omejitev evropskega izvoza. Če se gospodarstvo EU ne bo moglo prilagoditi na drugih trgih, bo njegova konkurenčnost padla. V ZDA bo tak scenarij v prvi fazi, če se ne bodo sposobni prilagoditi, vplival na višje cene, v EU pa se bo izražal v znižanju proizvodnje oziroma v strahu pred recesijo. Posledice bodo toliko večje, kolikor bolj je del slovenske industrije usmerjen na ameriški trg in odvisen od elastičnosti ameriškega povpraševanja," pojasnjuje ekonomist Bogomir Kovač.
Ekonomist Bogomir Kovač napoveduje, da bodo Trumpove uvedbe carin dolgoročno škodovale tudi ameriškemu gospodarstvu.
Kovač prve učinke uvedbe dodatnih carin na jeklo in aluminij – ti bodo odvisni od konkretnih naročil – pričakuje že v začetku letošnjega leta. V sredini leta pa bo po njegovih napovedih znano, ali se bo evropska industrija sposobna prilagoditi s preusmeritvijo na druge trge.
Trumpovo poseganje v mednarodno trgovino kot izsiljevanje
Tudi Trumpove grožnje s carinami na druge evropske izdelke, kot so avtomobili, bi zaradi zmanjšanega povpraševanja lahko prizadele dobavne verige evropskih proizvajalcev, tudi slovenskih. Dolgotrajne trgovinske napetosti bi lahko povzročile prestrukturiranje globalnih dobavnih verig, povečana negotovost na globalnih trgih pa bi lahko vplivala na investicijske odločitve in gospodarsko rast v Sloveniji.
Kovač ob tem spomni na Trumpov prvi predsedniški mandat v obdobju od leta 2017 do leta 2021, ko je prav tako na začetku mandata uveljavljal pogajalske pozicije.
"Kitajska je danes v precej močnejšem položaju kot pred slabim desetletjem. ZDA morajo računati na povračilne ukrepe prizadetih držav, s katerimi te prizadenejo nasprotno stran. To si lahko privoščijo močne države ali EU," pojasnjuje Kovač in dodaja, da gre sicer za ekonomske doktrine 19. stoletja. Te so z razvojnega vidika kratkoročno lahko koristne, na dolgi rok pa zagotovo ne.
Kovač napoveduje, da bo dolgoročno to zagotovo škodovalo tudi ameriškemu gospodarstvu. "Trumpovo vsakodnevno neposredno in pompozno poseganje v občutljivo tkivo mednarodne trgovine lahko označimo za izsiljevanje, ki ga bo bržkone privedlo v nasprotja s pravili Svetovne trgovinske organizacije (WTO); to sicer trenutno njegov način pompoznega nastopanja niti ne ovira. Pričakujemo lahko trgovinske spore in arbitražne postopke, ki bodo imeli šele srednjeročne učinke ali pa jih sploh ne bo. To, kar pa Trump počne zdaj, pa bo imelo takojšnji učinek," opozarja Kovač.
Trump omilil predvolilne napovedi
Dodaja še, da Trump kljub predvolilnim obljubam, ko je napovedal še bistveno višje carine, tega ni uresničil. "Napovedi o do stoodstotnih carinah ni uresničil. Zlasti ne v razmerju do močnejših držav, kot je Kitajska. Drugo je EU, ki jo ima Trump lahko v veliki meri za talca," opozarja Kovač.
Po besedah Kovača želi Trump s pogajalskimi pozicijami iz multilateralizma stopiti v bilateralne dogovore o posameznih segmentih. Z višjimi carinami na aluminij lahko na primer posredno prizadene celoten produkt, lahko meri na posamezno državo ali celo na posamezne korporacije. Multinacionalke je namreč težko vezati na države ali na produkt, razloži Kovač.
Evropska komisija se bo po besedah njene predsednice Ursule von der Leyen na ameriške carine na uvoz jekla in aluminija odzvala z odločnimi in sorazmernimi protiukrepi. "EU bo ukrepala, da zaščiti svoje gospodarske interese, da zaščiti naše delavce, podjetja in potrošnike," je dejala.