Petek, 23. 5. 2014, 21.05
8 let, 9 mesecev
Kaj obsojenca čaka ob sprejemu v zapor?
Sodišče obsojenca pozove na prestajanje kazni takoj oziroma najpozneje v osmih dneh po prejemu pravnomočne odločbe. "V pozivu za nastop kazni zapora se določi dan, ko mora obsojenec nastopiti kazen, in zavod, v katerem mora nastopiti kazen. Dan nastopa kazni v zavodu mora biti določen tako, da ostane obsojencu od prejema poziva do nastopa kazni najmanj osem dni, vendar ne več kot en mesec," so nam pojasnili na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij.
Za začetek prestajanja zaporne kazni se tako šteje dan, ko obsojenec pride v zavod. Če se temu izogiba, ga lahko na njegove stroške privedejo tudi prisilno. Ob prihodu v zavod najprej ugotavljajo obsojenčevo istovetnost, ga fotografirajo, mu odvzamejo prstne odtise, zapišejo osebni spis, opravijo zdravniški pregled, nato pa ga namestijo na oddelek.
Aprila lani je bilo to na primer sto evrov, odvzeti denar pa shranijo v ustrezno zavarovani depozitni blagajni zavoda. Obsojenec lahko predmete in denar izroči ali pošlje družinskim članom ali drugim osebam.
Hišni red določa tudi, da lahko obsojenec obdrži ortopedske ali druge nujne medicinske pripomočke, medtem ko mu bo nujna zdravila predpisal zdravnik v zavodu. Mobilni telefon ima lahko obsojenec pri sebi samo v dislociranih odprtih oddelkih zavodov.
V zavodu poskrbijo tudi za oblačila in perilo, obutev in posteljnino, primerne letnemu času, zavod pa poskrbi tudi za pranje. Obsojenci lahko, če želijo, nosijo tudi svojo obleko, perilo in obutev.
Nameščeni so v večposteljnih bivalnih prostorih, v enoposteljnih pa skladno z možnostjo zavoda. Vsakemu obsojencu omogočijo posteljo in posteljnino z odejo. Ves čas so mu dostopni sanitarije, stranišča na izplakovanje in pitna voda. Nekadilci so praviloma ločeni od kadilcev. Obsojenci so lahko nameščeni v zaprtem režimu ter v polodprtem oddelku ali na odprtem oddelku s svobodnejšim režimom.
V sprejemnem obdobju, ki traja največ 30 dni, v zavodu spoznavajo obsojenčevo osebnost, zdravstveno stanje, delovne in učne sposobnosti in druge okoliščine, pomembne za njegovo obravnavo in pravilno razvrstitev. Za pripravo osebnega načrta se z obsojencem pogovorijo strokovni delavci zavoda.