Sreda, 21. 10. 2015, 15.13
8 let, 7 mesecev
Kaj bo na meji počela slovenska vojska
Včeraj potrjene dopolnitve zakona o obrambi uvajajo izjemna pooblastila vojske. Ta bo lahko skupaj s policijo pri širšem varovanju državne meje opozarjala, napotovala, začasno omejevala gibanje oseb in sodelovala pri obvladovanju skupin in množic. Policijska pooblastila sicer predvideva zakon o nalogah in pooblastilih policije.
Novelo zakona je državni zbor sprejel včeraj, veljati bo začela prihodnji teden. Določa, da bo lahko v posebnih varnostnih razmerah parlament z dvotretjinsko večino odločal o podelitvi določenih policijskih pooblastil vojski. Pooblastila bo vojska izvajala pod veljavnimi pogoji za policiste, o opravljenih pooblastilih pa bo morala vsakič nemudoma obvestiti policijo.
Vojaki bodo tako policiji v prvi vrsti podpora pri izvajanju njenih nalog. A razmeroma splošna določila lahko po Grošljevih besedah povzročijo zmedo na terenu. Vojaki morajo namreč natančno vedeti, kaj smejo in česa ne. Dopušča možnost, da bodo na začetku sicer previdni, pozneje pa bi se lahko pojavila prerivanja za pooblastila s policijo.
Odločitev je logična, drugo vprašanje pa je, ali je pravočasna, meni Uroš Svete, predstojnik katedre za obramboslovje na FDV. Če bo država želela nadzorovati mejo, brez vojske ne bo šlo, ocenjuje Svete. Po njegovem mnenju ni dorečeno, katerim pripadnikom vojske se pooblastila podeljuje. Dodaja, da najverjetneje ne vsem, ampak ustrezno izurjenim pripadnikom vojaške policije in enotam, ki so podobne naloge opravljale na mirovnih misijah v tujini.
Tako lahko od 9. septembra dalje madžarski vojaki pri nadzoru meje izvajajo določena policijska pooblastila. Ta za razliko od Slovenije vključujejo legitimiranje in popisovanje nelegalnih migrantov, ne pa tudi uporabe prisilnih sredstev ali odvzema prostosti, v čemer je ureditev enaka slovenski.