Petek, 4. 9. 2015, 13.06
8 let, 7 mesecev
Goljufi na spletni strani Airbnb, v past je padla slovenska novinarka
Ko se je sedem prijateljev odločilo, da bodo prihodnji teden preživeli v nizozemski prestolnici, se jim niti sanjalo ni, da bodo morali za spanje plačati dvojno ceno.
"Obvestila ni bilo, Julia pa tudi ni več odgovarjala na naša elektronska sporočila, zato smo posumili, da nekaj ni v redu," pojasnjuje Žištova, ki je poleg vsega ogorčena tudi nad mlačnim odzivom podjetja Airbnb. "Komaj smo našli spletni naslov podjetja, jim posredovali spletno pošto, oni pa so nam v ponedeljek odgovorili, da to ni njihova krivda in da gre očitno za ponarejeno spletno stran. Predlagali so nam, da obvestimo policijo," se nad odzivom jezi Žištova.
In spet so o ugotovitvah obvestili Airbnb, hkrati pa jih zaprosili za pomoč pri iskanju nove namestitve. "Zapisali so nekaj floskul v smislu obžalovanja, a da nam ne morejo pomagati, čeprav smo jih opozorili na ponarejeno spletno stran," je jezna Žištova, ki bo, kot nam je dejala, ljudem v prihodnje to spletno stran odsvetovala.
Kako točno je potekala goljufija, še ni znano, saj preiskava še poteka.
Na policiji ugotavljajo, da se goljufije, povezane s svetovnim spletom, najpogosteje pojavljajo pri preprodaji vozil, gradbene mehanizacije, delovnih strojev, traktorjev ipd. "Goljufi oškodovance najpogosteje zavedejo tako, da zlorabijo podatke znanih podjetij, ki se ukvarjajo s prodajo tovrstne mehanizacije," pravijo na policiji.
Zelo pogoste so tudi goljufije pri prodaji računalniške in mobilne opreme, pri oddaji počitniških objektov ter pri prodaji vrednostnih papirjev in ponudbah posojil.
"Za večino spletnih goljufij je značilno, da goljufi ponujajo različne predmete ali storitve po mamljivo nizkih cenah oz. obljubljajo izredno visoke nagrade. Najpogosteje želijo, da žrtev denar nakaže prek plačilnih sistemov Western Union in Moneygram, ki ne omogočata popolne sledljivosti denarja," dodajajo.
V primerih prodaj različnih predmetov, oglaševanih na spletu, storilci z namenom lažnivega prikazovanja pošiljajo oškodovancem ponarejena dokazila o plačilu kupnine.
Tudi v zgoraj opisanem primeru bo akcija stekla prek Interpola, ko bodo slovenski policisti za pomoč zaprosili romunske varnostne organe.
Policisti opozarjajo, da je treba pri kupovanju na spletnih dražbah in plačevanju prek interneta dobro preveriti, kdo zagotavlja varnost pri plačevanju na določeni spletni strani. "Paziti moramo, katere spletne strani obiskujemo, pri nakupovanju prek interneta pa se prepričati o pristnosti spletne trgovine," svetujejo policisti.
Dejstvo je namreč, da ne glede na to, kako profesionalno je videti spletna stran, to še ne pomeni, da je res prava, saj napadalci poskrbijo, da je ponarejena stran čim bolj podobna spletnim stranem legitimnih poslovnih podjetij.