Sobota, 3. 8. 2024, 0.26
4 mesece, 3 tedne
Močni nalivi in silovit veter. Odkrite strehe in podrta drevesa. #video
V petek, okoli 18. ure so nad goratimi predeli ob meji z Avstrijo začele nastajati nevihte, ki so se nato počasi širile nad ravninske predele Koroške in Štajerske ter začele povzročati težave. Nekaj neviht je danes nastalo tudi v osrednji Sloveniji, kasneje pa se je nevihtno dogajanje ob višinskem severozahodniku začelo širiti proti jugovzhodu države. Najmočnejši sunki vetra, tudi čez 80 kilometrov na uro, so bili zabeleženi na Koroškem, Štajerskem in v Prlekiji. Najmočnejši nalivi pa so zajeli območje Grosuplja in Litije, kjer je lokalno padlo okoli 60 litrov dežja na kvadratni meter, so poročali na facebook profilu Meteoinfo Slovenija.
Tina Novak je posnela neurje z močnimi nalivom in vetrom v kraju Žepovci pri Apačah:
Vetrolom, toča, poplavljene kleti
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so morali gasilci posredovati predvsem na vzhodu države. Na Koroškem je težave povzročal močan veter. Kot je na Facebook strani objavil Arso, so ob nevihtah v zadnjih urah izmerili nekaj zelo močnih sunkov vetra, najmočnejše na Koroškem, pri čemer je v Šmartnem pri Slovenj Gradcu meteorološka postaja izmerila sunek 88 kilometrov na uro. Podiralo je drevesa, ponekod so brez elektrike, na širšem območju Mežiške doline je ponekod padala tudi toča.
V Celju je močan veter podiral drevesa in lomil vejevje, ki je ogrožalo mimoidoče. Na terenu so gasilci, ki odstranjujejo posledice neurja. Tudi v Mariboru in Kungoti so gasilci razžagali in odstranili podrto drevo, v Komnu so odstranili štiri podrta drevesa, ki so ovirala promet, v Lenartu pa so odstranili podrta drevesa, pokrili odkrite strehe ter izčrpali vodo iz zalite kleti, je poročala Uprava RS za zaščito in reševanje.
Posnetek zaslona, ki prikazuje številne intervencije v krajih, ki so jih zajela neurja. Foto: Posnetek zaslona / SPIN
Lokalno nalivi, nevihtni piš in ponekod tudi debelejša toča
Glavno nevarnost bodo spet predstavljali sunki nevihtnega piša in močnejši, lahko tudi dolgotrajnejši nalivi. V kratkem času lahko pade več kot 50 litrov dežja na kvadratni meter. Ob tem lahko hitro narastejo in poplavijo hudourniški vodotoki in meteorne vode.
Nevihtni oblaki v celjski regiji.
Zelo verjeten je bil tudi pojav toče, ki je bila zaradi velike količine razpoložljive konvektivne potencialne energije lokalno tudi precej debela.
Napovedi o toči so se uresničile:
Toča na Koroškem
Toča na Koroškem
V Zasavju je na cesto medtem padlo kamenje:
Glavno nevihtno dogajanje se je čez Slovenijo pomikalo med 18. in 22. uro, potem pa se je ozračje počasi začelo umirjati.
Kaj nas čaka za konec tedna
V večjem delu Slovenije je bilo tudi danes vroče s temperaturami od 28 do 32 stopinj Celzija.
Tudi jutri bo vreme spremenljivo. Več sonca bo dopoldne, več oblakov popoldne, ko lahko predvsem v severni in vzhodni Sloveniji spet nastanejo tudi nevihte. Vseeno ne pričakujemo, da bodo tako intenzivne kot včerajšnje in predvidoma današnje. V nedeljo bodo sončna obdobja nekoliko daljša, vendar lahko tu in tam še nastane kakšna nevihta.
V prvi polovici prihodnjega tedna bo v ozračju bolj stabilno. Prevladovalo bo sončno in vroče vreme. Sredi tedna se bodo temperature znova približale 35 stopinjam.