Torek, 29. 10. 2024, 10.36
1 mesec, 1 teden
Delavci ptujskega Agisa na čakanje, podjetje verjetno v stečaj
Zaradi finančnih težav, s katerimi se ptujsko podjetje Agis Technologies spopada že dalj časa, je v ponedeljek pred vrati družbe ostalo 72 zaposlenih, ki jih je vodstvo poslalo na čakanje. Ker so ostali brez izplačila plač in regresa, so prejšnji teden napovedali stavko, a so jih presenetili z ukrepom, ki napoveduje skorajšnji stečaj podjetja. Medtem sindikati opozarjajo na težave podjetja Emo Orodjarna Celje, kjer zaposleni še vedno niso prejeli septembrskih plač.
Zaradi napovedanega stečaja Agis Technologies so v ponedeljek lahko pripravili le protestni shod pred podjetjem, je za STA povedal predstavnik Sindikata kovinske in elektro industrije (SKEI) Franc Šuen. Po njegovih informacijah vse kaže na to, da bo ta proizvajalec avtomobilskih delov, ki ga vodi Agnesa Kudić Stemberger, že danes ali v sredo vložil predlog za stečaj. V upravi podjetja pojasnil še niso posredovali.
Dolgujejo jim tudi lanski regres
Šuen je pojasnil, da jih je vodstvo družbe o napotitvi na čakanje po elektronski pošti obvestilo v petek, potem ko se zaposleni niso strinjali, da bi ta teden koristili kolektivni dopust. Delavcem so po njegovih besedah ostali dolžni kar nekaj denarja, med drugim še del lanskega regresa – tudi za letos so ga prejeli le 200 evrov –, septembrske plače, odpravnine in jubilejne nagrade. Skupaj naj bi šlo za okoli 400 tisoč evrov.
Da se niso že prej odločili za stavko, sindikalist opravičuje z dejstvom, da so jim tu in tam poplačali nekatere obveznosti in se tako izogibali opravičljivim razlogom za stavko. Poleg 72 zaposlenih iz domačega okolja je v podjetju delalo še nekaj tujcev, med njimi tudi Indijcev, ki so delo opravljali prek agencij.
Vodstvo se je zavilo v molk
Kot je še povedal Šuen, so imeli dela ves čas dovolj, nazadnje so se dogovarjali celo za prevzem nekaterih poslov propadle Mariborske livarne Maribor, vendar niso imeli na voljo osnovnih sredstev za delo, saj so jih dobavitelji zaradi dolgov zablokirali. Tudi orodja, ki so jim jih pripeljali pred kratkim, so prejšnji teden odpeljali, pojasnil od vodstva podjetja pa zadnje mesece sploh niso več prejemali.
Neodzivna država
Predstavnik sindikata neodzivnost očita tudi državnim organom, saj naj bi kršenje pravic zaposlenim neuspešno prijavljali inšpekcijam. Prav tako ga zanima, kako se bo na stečaj odzvala država, ki je v zadnjih letih, odkar so podjetje prevzeli aktualni lastniki, po njegovih besedah Agisu pomagala s skoraj petimi milijoni evrov državne pomoči.
Lani leto sklenili s 600 tisoč evri čiste izgube
Podjetje Agis Technologies se je skoraj tri desetletja ukvarjalo s proizvodnjo zavornih agregatov za gospodarska vozila, njihov največji strateški kupec pa je bilo, kot pišejo v letnem poročilu za leto 2023, nizozemsko podjetje SAF Holland. Zadnja leta je bil Agis prek družbe AKAI, na čelu katere je prav tako Agnesa Kudić Stemberger, v večinski lasti družbe Wirkeon Trading, poštnega nabiralnika s Cipra.
Kot je direktorica zapisala v zadnjem letnem poročilu, je bila lanska prodaja s 5,8 milijona evrov za skoraj milijon evrov nižja kot leto prej. Med razlogi naj bi bilo zmanjševanje naročil kupcev zaradi višanja cen kot posledice podražitve energentov, pa tudi zaradi slabih livarskih orodij, ki jih kupec ni pravočasno zamenjal. Leto so tako v podjetju sklenili s skoraj 600 tisoč evri čiste izgube.
Vsi zaposleni v Emo Orodjarni prejeli avgustovske plače
Vsi zaposleni v Emo Orodjarni Celje so prejšnji teden prejeli avgustovske plače, septembrske pa še nihče, je danes za STA povedal predsednik Konfederacije slovenskih sindikatov Gvido Novak. Po njegovih besedah se vodstvo družbe izogiba izplačevanju dveh plač zapovrstjo, saj bi delavci lahko šli v izvršbo na podlagi verodostojnih listin.
Če bi prišlo do izvršbe, bi delavci lahko podali odpoved delovnega razmerja iz razlogov na strani delodajalca. V tem primeru bi bili upravičeni do vseh ugodnosti na zavodu za zaposlovanje, je pojasnil Novak.
Opozoril je, da so delavci še vedno brez letošnjega regresa.
Emo Orodjarna v lasti družbe Corda
Poudaril je, da se družba, ki jo od sredine oktobra spet vodi Miran Šrot, sicer direktor orodjarne med letoma 2012 in 2018, s sindikatom noče pogovarjati. Napovedal je, da bo poskusil od inšpektorata za delo dobiti informacijo, kaj so ugotovili med inšpekcijskimi pregledi.
Emo Orodjarna, ki zaposluje okoli 150 delavcev, je v lasti družbe Corda, katere lastnik je nekdanji gospodarski minister Stanko Stepišnik. Specializirana je za izdelavo orodij za preoblikovanje pločevine. Lani je ustvarila 9,4 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je skoraj dva milijona evrov manj kot leto prej. Lanska čista izguba je znašala 2,5 milijona evrov in je za 264 tisoč evrov nižja kot leta 2022.