Sreda, 27. 7. 2011, 17.48
3 leta, 3 mesece
Cerkev sumov spolnih zlorab ne prijavi, če žrtve temu nasprotujejo
Kot so poudarili na ljubljanski nadškofiji, bo Cerkev spoštovala voljo prijaviteljev in ne bo podala kazenske ovadbe. Če bi ravnali nasprotno, ljudje, ki se ne želijo izpostavljati v javnosti, v prihodnje takih dejanj ne bi prijavljali niti Cerkvi, pojasnjujejo.
"Zato se v Cerkvi zavedamo, da je naša naloga, da te prijave vzamemo resno, jih s postopki pripeljemo do konca in proti storilcem, katerim je krivda dokazana, sprejmemo ustrezne sankcije," so poudarili.
Kot je pojasnila varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, glede na to, da se v primerih, o katerih mediji poročajo te dni, svojci (še) niso odločili za naznanitev dejanja, dopušča možnost, da podpora Cerkve svojcem za to ni dovolj velika.
Na ljubljanski nadškofiji so zavrnili Dnevnikove navedbe, da eden od osumljenih duhovnikov vodi manjšo gorenjsko župnijo. Po njihovih navedbah duhovnik samo biva v mežnariji podružnične cerkve, določili pa so mu, da nima nobenega verouka ali drugih pastoralnih dejavnosti za mlade.
Tudi drugi osumljeni duhovnik, ki je prevzel vodenje počitniškega doma, po Dnevnikovih navedbah še vedno prihaja v stik z mladimi. Na ljubljanski nadškofiji pa zatrjujejo, da je večina srečanj v domu namenjena odraslim, mladi vanj prihajajo v spremstvu staršev, skupine pa v spremstvu njihovih duhovnikov oziroma drugih odgovornih oseb. Kot so še dodali v zvezi s tem primerom kazenskega postopka, se 10. avgusta izteče pritožbeni rok, pritožba pa še ni bila vložena.
Na njih se obračajo žrtve in njihovi svojci za nasvet, obvestijo jih o civilnih in cerkvenih postopkih in jim nudijo pomoč pri terapevtski obravnavi.
Kot so še pojasnili pri varuhu, so v zvezi s spolnimi zlorabami v Cerkvi dobili nekaj pobud, v katerih pobudniki le na splošni ravni opisujejo spolne zlorabe (včasih tudi kot lastne izkušnje v preteklosti) in predlagajo ukrepanje, da do teh ne bi več prihajalo. Za konkretno pomoč pa se zlorabljeni otrok ali njihov skrbnik doslej ni obrnil nanje. Če bi se, bi kaznivo dejanje naznanili, če bi bili za to izpolnjeni zakonski pogoji, so pojasnili.
Kot je poročal Dnevnik, so v torek napačno povzeli stališče varuhinje, da bi po njenem mnenju "Cerkev lahko izrazila podporo svojcem tako, da bi kaznivo dejanje v interesu otroka naznanila". Po mnenju varuhinje bi namreč "Cerkev lahko izrazila podporo svojcem, ki bi kaznivo dejanje v interesu otroka naznanili", pojasnjujejo.