Nedelja, 8. 3. 2020, 14.15
4 leta, 9 mesecev
Analiza: kakšno ekipo si je izbral Janša?
Mandatar Janez Janša je okoli sebe zbral po večini poznano in izkušeno ekipo ministrskih kandidatov, se strinjata nekdanja ministra Žiga Turk in Igor Lukšič. "Zdaj ni čas, da bi se začetniki učili," je Turk navedel za STA. Prav tako sta si nekdanja ministra enotna, da bi lahko tretja Janševa vlada zdržala do naslednjih rednih parlamentarnih volitev.
Mandatar Janez Janša je v petek pozno večer v državni zbor vložil seznam kandidatov za ministre v 14. slovenski vladi. Pred pristojnimi parlamentarnimi delovnimi telesi bodo prihodnji teden, od torka do petka, zaslišanja ministrskih kandidatov nove, tretje vlade Janeza Janše. V dneh po tem bo sledilo glasovanje o novi vladi. Večina kandidatov je dobro znanih političnih imen, številni med njimi so tudi nekdanji ali aktualni ministri, poroča STA.
Seznam kandidatov za ministre:
Vasko Simoniti – ministrstvo za kulturo
Anže Logar – ministrstvo za zunanje zadeve
Aleš Hojs – ministrstvo za notranje zadeve
Zvonko Černač – služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko
Andrej Vizjak – ministrstvo za okolje in prostor
Helena Jaklitsch – urad za Slovence v zamejstvu in po svetu
Andrej Šircelj – ministrstvo za finance
SMC
Simona Kustec – ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Zdravko Počivalšek – ministrstvo za gospodarstvo
Lilijana Kozlovič – ministrstvo za pravosodje
Boštjan Koritnik – ministrstvo za javno upravo
NSi
Jernej Vrtovec – ministrstvo za infrastrukturo
Matej Tonin – ministrstvo za obrambo
Janez Cigler Kralj – ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
DeSUS
Aleksandra Pivec – ministrstvo za kmetijstvo
Tomaž Gantar – ministrstvo za zdravje
Igor Lukšič, nekdanji predsednik SD. Lukšič: Janša je izbral izkušeno ekipo
Janša je okoli sebe zbral po večini poznano ekipo, je v komentarju za STA menil politolog, sicer pa nekdanji šolski minister in nekdanji predsednik SD Igor Lukšič. Kot je dejal, gre za politično vlado, sestavljeno iz ljudi, ki so že dolgo časa v politiki. Gre za izkušene ljudi, ki poznajo državo in ki, če si bodo znali narediti dobre ekipe, lahko "v teh dveh letih celo kaj naredijo", je dejal.
Podobno meni tudi aktivni spremljevalec dogajanja v slovenski politiki in nekdanji minister Žiga Turk, ki je šolski resor vodil v obdobju druge Janševe vlade. Tudi če ne bi bilo trojne krize – s koronavirusom, migranti in skorajšnjo recesijo – je za dveletni mandat po njegovem mnenju pametno postaviti ljudi z izkušnjami. Dejavnik za takšen ministrski izbor je tudi predsedovanje Svetu EU, a po Turkovem mnenju vendarle manjši. Po njegovem mnenju je ekipa bistveno kompetentnejša od Šarčeve.
Lukšič: Uvedba služenja vojaškega roka ni izvedljiva tako hitro
Nekdanja ministra sta za STA pokomentirala tudi nekatere vsebinske poudarke koalicijske pogodbe. Ta med drugim predvideva skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu, upokojencem obljublja izredno usklajevanje pokojnin, staršem znova brezplačni vrtec za drugega otroka, občinam pa višje povprečnine. Koalicijske partnerice napovedujejo učinkovito varovanje meja, ureditev razmer v policiji in ponovno uvedbo naborniškega sistema.Vendarle pa takšen ukrep, kot je ponovna uvedba služenja vojaškega roka, po Lukšičevem mnenju v tako kratkem času ni izvedljiv. Kot je dejal, so z napovedjo takšnega ukrepa javnosti oziroma svojemu volilnemu telesu želeli zgolj podati sporočilo, da razmišljajo o več sredstvih za vojsko in za varovanje meja v obdobju migrantske krize.
Glavna zgodba mandata: kako preživeti ob proračunih za prihodnji dve leti
Na sploh pa je po njegovem mnenju iz koalicijske pogodbe mogoče razbrati, da so jo sestavili za dve leti in da so se partnerji sporazumno dogovorili, da bo glavna zgodba tega skrajšanega mandata, kako preživeti ob proračunih, ki sta že sprejeta.Kaj od ukrepov, ki so v koalicijsko pogodbo zapisani bolj zaradi volilnega telesa posameznih strank, je mogoče in kaj ne, se bo pokazalo v razpravi o proračunu. Od zadnjega oziroma od apetitov posameznih partneric pa je po besedah Lukšiča odvisna tudi trdnost koalicije.
Vstop v koalicijo je za številne zadnja možnost
V obdobju premierja Marjana Šarca se je proračun zelo dobro polnil in je bilo mogoče še za nazaj poračunavati reze iz obdobja druge Janševe vlade, je spomnil. Obeti nove krize in morebiten upad sredstev v proračunu pa bi lahko povzročili nekatere napetosti v koaliciji, a po mnenju Lukšiča ne usodnih.
Vstop v koalicijo je bil namreč za vse sodelujoče zadnja možnost, prav tako si vsi želijo, da vlada deluje do konca mandata, saj bodo le tako pred svojimi člani in volivci upravičili svojo odločitev. Poleg tega koalicija niti nima veliko manevrskega prostora za kakšne ideološke zgodbe, je še pojasnil Lukšič. Tako na primer tudi odločbe ustavnega sodišča o financiranju zasebnih osnovnih šol v koalicijski pogodbi ni.
Žiga Turk je bil šolski minister v drugi Janševi vladi.
Turk meni, da bomo na volitve odšli v rednem roku
Da je povsem mogoče, da bo Janševa tretja vlada zdržala do konca mandata oziroma da bodo volitve v rednem roku, je za STA dejal tudi Turk.Seznam ukrepov je po njegovem mnenju "razumen, ne zelo ambiciozen, obeta nadaljevanje gradualizma, ki smo ga v tranziciji poznali pod Drnovškom in ki se je izkazal za edinega mogočega pri napredovanju Slovenije". Boljše počasi v pravo smer kot pa stanje na mestu, nazadovanje ali kaos zaradi upora pri preveč naglih potezah, je poudaril.
Da koalicijska pogodba predvideva tudi več socialnih ukrepov, pa po navedbah Turka ni nič nenavadnega. "Ne spominjam se, da bi bila slovenska sredina kadarkoli proti socialnim ukrepom. So bili pa vedno proti lažni sociali, ki daje potuho lenobi in nedelu," je še pripomnil. STA
15