Četrtek, 12. 10. 2023, 17.54
1 leto, 1 mesec
250 pripadnikov slovenske vojske iz Slovaške v Romunijo
Slovenska vojska bo prihodnje leto končala sodelovanje v Natovi bojni skupini na Slovaškem, 250 svojih pripadnikov pa namestila v Romunijo. Tako je na današnji seji odločila vlada, ki je ob tem sprejela še namero, da poveča obseg sodelovanja SV v Latviji na do sto pripadnikov. Na Slovaškem je trenutno 105, v Latviji pa 35 slovenskih vojakov.
Slovenska vojska bo aktivnosti na Slovaškem v okviru t. i. Aktivnosti okrepljene pozornosti prekinila s 30. junijem 2024, dobri dve leti po začetku misije.
Kot je v preteklosti že napovedal obrambni minister Marjan Šarec, pa bo Slovenija nadaljevala s sodelovanjem pri aktivnostih na vzhodnem krilu Nata, in sicer v Romuniji. Kot je sporočila vlada, bodo ob upoštevanju prednostne vojaške umestitve Slovenije v zavezniško jugovzhodno operativno območje vojaki tja napoteni v drugi polovici leta 2024.
Obseg sodelovanja SV v Natovi bojni skupini v Latviji se bo povečal s 50 na do sto pripadnikov z možnostjo rotacij.
Ustrezne postopke bosta izvedli ministrstvi za obrambo ter za zunanje in evropske zadeve, so sporočili iz vlade.
V misiji EU za usposabljanje ukrajinske vojske
Na današnji seji je vlada prejela še poročilo o uresničevanju strategije sodelovanja Slovenije v mednarodnih operacijah in misijah, sodelovanju v potekajočih mednarodnih operacijah in misijah v letu 2022 in načrtih prihodnjega sodelovanja.
Poročilo poleg slovenske vloge v operacijah in misijah Nata izpostavlja tudi sodelovanje pri obravnavi posameznih vprašanj in kriznih situacij na različnih mednarodnih forumih. "Slovenija je prisotnost okrepila tudi v operacijah in misijah skupne varnostne in obrambne politike EU. Prav tako je ohranjala sodelovanje v mirovnih misijah Združenih narodov, v operaciji koalicije proti Islamski državi in posebni opazovalni misiji Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse)," še piše v vladnem sporočilu za javnost.
Kot so še sporočili iz vlade, je Slovenija leta 2022 sprejela odločitev o sodelovanju v misiji EU na področju usposabljanja ukrajinskih oboroženih sil, prispevala pa je tudi pri preprečevanju konfliktov in pokonfliktni obnovi v okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči.