Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
25. 7. 2014,
17.21

Osveženo pred

2 leti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

obrestna mera

Petek, 25. 7. 2014, 17.21

2 leti

Zaradi ukrajinske krize Ruse skrbi beg kapitala

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Ruska centralna banka je že tretjič od marca zvišala ključno obrestno mero. Gre za poskus zajezitve odliva kapitala pred zaostritvami sankcij, s katerimi Moskvi grozijo zahodne države.

Ruska centralna banka je ključno obrestno mero danes zvišala za pol odstotne točke na osem odstotkov. Ob tem je sporočila, da so se zaradi kombinacije dejavnikov povečala inflacijska tveganja. Med temi dejavniki je opozorila tudi na zaostrovanje geopolitičnih napetosti in njihov morebitni vpliv na vrednost rublja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Analitiki: Pravi namen ruske centralne banke je omejiti odtok kapitala iz države Gre za tretje zvišanje ključne obrestne mere od marca, centralni bankirji pa so opozorili, da so jo v primeru, da se bodo inflacijska tveganja nadaljevala, pripravljeni potisniti še višje.

Julija je bila inflacija v Rusiji 7,5-odstotna in se je na mesečni ravni znižala za 0,1 odstotne točke.

Analitiki opozarjajo, da je kljub izgovarjanju na inflacijo pravi namen ruske centralne banke omejiti odtok kapitala iz države pred novim krogom sankcij zahodnih držav. Višje obrestne mere bi namreč lahko prepričale vlagatelje, da denar ohranijo v državi, ki jim zagotavlja visoke donose. Na drugi strani pa lahko zvišanje obrestnih mer negativno vpliva na gospodarsko aktivnost, saj denar postane dražji za podjetja in porabnike, ki bi si ga želeli sposoditi.

Rusiji grozijo gospodarske sankcije na štirih področjih EU zaradi ukrajinske krize pospešeno pripravlja gospodarske sankcije proti Rusiji na štirih področjih; na finančnem omejitev dostopa ruskih bank v večinski državni lasti na evropske kapitalske trge, na obrambnem embargo na orožje, sicer pa pripravljajo še prepoved izvoza tehnologije za dvojno uporabo in občutljivih tehnologij, tudi v energetskem sektorju.

Veleposlaniki članic pri EU so danes dosegli načelen konsenz o gospodarskih sankcijah in pristojnim službam Evropske komisije naložili, naj pripravijo zakonodajne predloge do torka, ko bodo znova razpravljali o tem.

V četrtek so se veleposlaniki že dogovorili za razširitev kazenskega seznama s 15 posamezniki in 18 pravnimi osebami, med katerimi je devet političnih entitet in devet podjetij. Imena bodo znana danes pozno popoldne, ko bo ukrep objavljen v Uradnem listu EU.

Sestrelitev malezijskega letala sprožila ogorčenje Za prehod v tretjo fazo sankcij se je EU odločil po sestrelitvi potniškega letala, ki je z 298 ljudmi na krovu strmoglavilo na vzhodu Ukrajine. Krivcev uradno še niso potrdili, najverjetneje pa so ga sestrelili separatisti, ki jih podpira Rusija.

Strmoglavljenje letala ter vedenje separatistov in Rusije, ki niso zagotovili dostojnega ravnanja s posmrtnimi ostanki žrtev, je sprožilo ogorčenje ter občutno spremenilo vzdušje v uniji. Več kot dve tretjini žrtev je državljanov EU, največ Nizozemcev.

Ne spreglejte