Sreda, 27. 12. 2017, 14.24
6 let, 11 mesecev
Slovenski startup projekti, ki so presegli sto tisoč dolarjev
To so najuspešnejši slovenski startupi v letošnjem letu
Štirje slovenski projekti na Kickstarterju so v zadnjem letu zbrali več kot sto tisoč dolarjev. Najuspešnejši med njimi je bila računalniška igra Mordhau. V primerjavi z letom 2016 je slovenski rekorder zbral skoraj polovico manj sredstev.
Od ustanovitve platforme za množično financiranje Kickstarter je minilo nekaj več kot osem let, v tem času pa je bilo uspešnih več kot 137 tisoč projektov. Skupaj so podporniki projektom namenili več kot 3,4 milijarde evrov. Kateri pa so najuspešnejši slovenski projekti v letošnjem letu?
Kitajci ukradli posnetek in jim celo pomagali
Pod najuspešnejši slovenski projekt na svetovno znani platformi za množično financiranje se je podpisal Marko Grgurovič. Skupaj z devetčlansko ekipo je zasnoval strateško, bojevniško računalniško igro Mordahu in v le 20 urah dosegel zastavljeni cilj. Na koncu je več kot 4.300 podpornikov snovalcem igre namenilo 298 tisoč dolarjev.
Ime igre Mordhau izvira iz tehnike nemške šole mečevanja. Bistvo je, da obrneš meč, ga primeš za rezilo in na primer z ročajem po glavi udariš nasprotnika. Med kampanjo so jim "ponagajali" Kitajci, podobno kot še enemu uspešnemu slovenskemu projektu Goat Mug. Grgureviču in ekipi so Kitajci ukradli video njihove igre, a hkrati poskrbeli za nenačrtovano in brezplačno reklamo.
"Objavili so video naše igre, kot da je to njihova igra, in pod posnetek dali povezavo do svoje igre. Pozabili so, da je v videu naš vodni žig z naslovom naše spletne strani, tako da so nam naredili brezplačno reklamo," o neljubem dogodku s srečnim koncem pravi Grgurovič.
Najprej tri leta delali zastonj
Idejo za igro je dobil ob igranju podobne računalniške igre, ki pa so jo nehali razvijati. Pred odhodom na Kickstarter sta s prijateljem eno leto sama razvijala prototip, vendar z njim nista bila zadovoljna.
"Grafična podoba ni bila dovolj dobra, zato sva vse skupaj vrgla v smeti in začela znova, z drugo tehnologijo. Po enem letu sva imela narejeno že več kot prej, ob tem pa sva privabila več razvijalcev, ker so v igri videli potencial. Tri leta smo vsi delali povsem brezplačno," je pred meseci v intervjuju za Siol.net povedal Grgurevič.
Povratniki s kefirkom znova uspešni
Drugi najuspešnejši slovenski projekt na Kickstarterju je bila naprava kefirko za pripravo sira. Zasnovala sta jo Marko Borko in Andrej Glažar, ki sta imela pred tem že pozitivno izkušnjo z najbolj znano platformo za zbiranje začetnega kapitala. Ob koncu leta 2014 sta bila uspešna z napravo za preprosto izdelavo kefirja, letos pa sta z novim produktom zbrala 156 tisoč dolarjev. Naprava je izdelana s pomočjo 3D-tiskalnika, cilj pa so dosegli v 30 urah po objavi projekta.
Kako deluje kefirko?
Kefirko je sestavljen iz več delov. Posoda je narejena iz stekla, preostali deli pa so plastični, vendar ne vsebujejo BPA. Uporaba je po besedah snovalcev zelo preprosta, saj ne potrebuje drugih dodatkov: v posodo nalijemo kefir, nato pa ga, odvisno od želja, pustimo odcejati – nekaj ur ali čez noč, od tega je odvisna trdota.
Mogoča je uporaba drugih vrst sirov, mogoče pa je pripraviti celo napitke, kot so kava, čaj ali ledeni čaj.
Prvih 35 dni brez podpore, nato v 11 dneh velikanski uspeh
"Vse je narejeno v Sloveniji. Od škatlice in vezalk do bunkic," razlaga David Knez. Preprosta ideja je bila tudi vodilo Davida Kneza. V nasprotju z zgoraj omenjenimi projekti njegovim elastičnim vezalkam Qucikshoelace na začetku ni najbolje kazalo.
V prvih 35 dneh praktično ni dobil nič podpore, nato pa je objava promocijskega videa na Business Insiderju poskrbela za ogromno zanimanje.
Projekt je podprlo več kot štiri tisoč ljudi, ki so mu namenili 143 tisoč dolarjev.
Še en uspešen povratnik
Podobno kot ekipa Kefirka je uspešen povratnik na Kickstarterju tudi Nik Vene. Po letu premora in odzivu uporabnikov je izboljšal svoj produkt T-holder in ga preimenoval v S-holder. Ta napenjevalec skrbi, da srajca ostane zatlačena v hlačah.
Preden mu je Kickstarter odobril kampanjo, so ga zavrnili, nato pa njegova ideja ni dobila zadostne podpore še na eni platformi za množično financiranje Indiegogo. V drugem poskusu je bil še bolj uspešen kot pri prvem projektu in zbral 101 tisoč dolarjev. Pred dvojnim uspehom na Kickstarterju (dve kampanji v razmiku enega leta) je doživel tudi dva neuspeha – zavrnitev projekta na Kickstarterju in neuspešna kampanja na Indiegogo –, vendar se ni ustavil.
"Ne vem, še do danes to ostaja skrivnost. Pri prijavi nisem spremenil ničesar, sem pa, kot omenjeno, dobro pripravil marketinško strategijo," je na vprašanje, zakaj so ga pred dvema letoma naprej zavrnili, odgovoril Vene.
Slovenci, ki želijo spreminjati glasbeno industrijo
"Naša vizija je spremeniti svet žive glasbe, zato smo zelo veseli, da imamo pri tem široko podporo ljudi z vsega sveta," je povedal direktor in soustanovitelj podjetja Viberate Matej Gregorčič. Slovenci so bili v zadnjem letu dejavni tudi pri zbiranju na področju kriptokovancev (ICO). Ljubljanska podjetniška ekipa Viberate je v le štirih minutah in 42 sekundah s prvo ponudbo kriptokovancev zbrala več kot deset milijonov dolarjev sredstev in tako v celoti dosegla svoj zastavljeni cilj. Gre za eno najuspešnejših svetovnih kampanj množičnega financiranja do zdaj, poudarjajo v ekipi.
Ekipa Viberate želi spremeniti glasbeno industrijo ter postati neke vrsta tržnica za glasbenike, kjer bodo glasbeni profesionalci sklepali posle in kjer bo ostajala možnost plačevanja v kriptovalutah.
Trenutno imajo že približno 50 tisoč uporabnikov, ekipa pa šteje 50 ljudi.
Podjetje Viberate so ustanovili Matej Gregorčič, Vasja Veber in Uroš Umek. Med svetovalci podjetja sta med drugim ustanovitelj in direktor ljubljanskega ABC pospeševalnika Dejan Roljić ter ustanovitelj in direktor visokotehnološkega podjetja Cosylab Mark Pleško.