Torek, 31. 1. 2012, 13.33
7 let, 9 mesecev
Se lahko cena nafte dvigne nad 200 dolarjev?
To je v intervjuju za Planet Siol.net povedal Djani Brečevič, direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji. Naftni trg je usmerjen v prihodnost, zdajšnje razmere pa kažejo, da bo naraščanje cen nafte vsaj v kratkoročnem obdobju v veliki meri odvisno od hitrosti reševanja krize, povezane z Iranom, oziroma od njenega zaostrovanja. Morali se bomo navaditi na višje cene nafte, meni ekonomist Matej Lahovnik. Za Bogomirja Kovača pa je v času svetovne recesije napihovanje cene nafte kot temeljnega energenta pravzaprav zelo neodgovorno dejanje razvitega sveta.
Če ne bo prišlo do eskalacije iranske krize, potem zagotovo nafta brent letos ne bi smela poskočiti na več kot okoli 120 dolarjev za sod. Če pa pride do eskalacije zaradi Irana in posledično celo zaprtja Hormoške ožine, potem zagotovo lahko pričakujemo ceno tudi 200 dolarjev ali več za sod nafte …
Slovenija je ne glede na majhnost vpeta v globalni svetovni trg surove nafte in glede na cene nafte severnomorske nafte brent se tudi "kreirajo" cene surove nafte in njenih derivatov na sredozemskih borzah. Še zlasti cene pogonskih goriv na sredozemskih borzah so tiste, ki vplivajo na nabavne cene tudi za naše tržišče.
Res je, razen Italije imamo najvišjo ceno najbolj prodajanega motornega bencina (95) v regiji. Če predpostavimo, da cene surove nafte ne bodo presegle 120 dolarjev za sod, potem lahko pričakujemo, da bodo cene pogonskih goriv še rahlo naraščale. Vendar pa ima Slovenija s svojim trošarinskim modelom možnost, da bo regulirala višino trošarine na gorivo …
Ne, nikakor niso potrebne spremembe pri trošarinskem modelu! Izoblikovani model oblikovanja cen pogonskih goriv se je v praksi izkazal za zelo učinkovitega, ne vidim razlogov, da bi ga bilo treba spreminjati. Tudi trošarinski zakon je dokaj učinkovit, Pahorjeva vlada pa ni uporabila možnosti zniževanja trošarin prav zaradi omenjenega visokega proračunskega primanjkljaja. Zato tudi ni zniževala trošarin na pogonska goriva.
Težko je napovedovati, kakšna bo makroekonomska politika Janševe vlade, vendar pa ne pričakujem, da bi bistveno posegala v zmanjševanje trošarin.