Okrožno sodišče v Celju je v imenu Rimskih term, ki so v prisilni poravnavi, pozvalo navadne upnike ter družbenike term, da vpišejo in vplačajo denarne vložke skladno s sklepom upniškega odbora.
Rok za vpis in vplačilo denarnih vložkov je mesec dni od objave poziva. Prav tako je sodišče pozvalo upnike, da glasujejo o sprejetju prisilne poravnave na podlagi osnovnega načrta finančnega prestrukturiranja Rimskih term, ki je bil objavljen marca leta 2011. Glas je treba oddati v mesecu dni po objavi poziva, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve.
V zameno za dokapitalizacijo bodo banke upnice dobile lastniški delež
Država in banke upnice Rimskih term so se ta mesec dogovorile za dokapitalizacijo s stvarnimi vložki in denarnimi vplačili. Prav tako so usklajena določila upniško-družbeniškega sporazuma.
Država oziroma z njo povezana podjetja bo tako v dokapitalizaciji sodelovala s sedmimi milijoni evrov, pri čemer znaša osnovni kapital Rimskih term pred dogovorjeno dokapitalizacijo več kot 22 milijonov evrov. Od omenjenega zneska bo 4,5 milijona evrov predstavljal denarni vložek, preostali znesek pa konverzijo terjatev države in ribniškega javnega sklada za regionalni razvoj in razvoj podeželja.
Banke upnice pa bodo v Rimskih termah pridobile lastniški delež, sorazmeren višini njihove dokapitalizacije, v nadzornem svetu pa bodo imele tri od šestih predstavnikov.
Po sklenjenem dogovoru bodo morali pri vseh pomembnih odločitvah soglašati najmanj štirje nadzorniki. Banke so tudi pristale, da Rimskim termam ne bo treba takoj odplačati dveh milijonov evrov posojil, kar je bil sprva eden od pogojev za njihovo sodelovanje.
Dolg do bank znaša okoli 22 milijonov evrov
Rimske terme bankam dolgujejo okoli 22 milijonov evrov, za dolgoročno vzdržno poslovanje pa bi se morali dolgovi znižati pod 15 milijonov evrov. S konverzijo terjatev v kapital družbe bo ta prag dosežen. Če dokapitalizacija ne bi bila uspešna, bi Rimske terme končale v stečaju, država pa bi morala EU vrniti okoli šest milijonov evrov evropskih sredstev, ki so jih pridobile Rimske terme.