Vlada nemške kanclerke Angele Merkel je sprejela predlog zakonodaje, po katerem bi država omejila visoko-frekvenčno trgovanje.
Visoko-frekvenčno trgovanje je oblika trgovanja, ki z uporabo računalnikov in zapletenih algoritmov omogoča izvajanje poslov v nekaj delcih sekunde. Nemško finančno ministrstvo je v obrazložitvi predloga zapisalo, da takšno trgovanje botruje "ekstremnim in neracionalnim fluktuacijam na trgu, preobremenjenemu trgovalnemu sistemu ter možnostim zlorab".
Predlagani ukrepi naj bi tako zagotovili več transparentnosti, varnosti in pregleda. S tem bi finančni sistem postal bolj odporen na krize, menijo na nemškem finančnem ministrstvu.
Trgovci bodo morali spremeniti svoj trgovalni sistem
V skladu s predlogom zakonodaje se bodo morali trgovci, ki bodo uporabljali visoko-frekvenčni način trgovanja, registrirati in lastni trgovalni sistem vzpostaviti na način, da ne bo povzročal motenj na celotnem trgu. Poleg tega nemška vlada načrtuje uvedbo posebnih dajatev za tiste, ki "pretirano" uporabljajo takšen sistem.
O podobni zakonodaji razprava sicer teče v Bruslju, medtem ko jo morata v Nemčiji potrditi oba doma parlamenta.
Visoko-frekvenčno trgovanje že povzročilo kaos na borzi
Eden od bolj znanih primerov, ko je visoko-frekvenčno trgovanje povzročilo kaos na borzi, se je zgodil 6. maja 2010 na newyorškem Wall Streetu. Takrat je indeks Dow Jones v nekaj minutah izgubil 700 točk, potem ko je eden od algoritmov nekega podjetja poskrbel za odprodajo 75.000 delnic v 20 minutah. Posel je bil vreden 4,1 milijarde dolarjev.