Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
22. 11. 2011,
12.24

Osveženo pred

7 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Danilo Türk Ivo Boscarol

Torek, 22. 11. 2011, 12.24

7 let, 8 mesecev

Na Slovenskem forumu inovacij rekordnih 235 inovacij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
K sodelovanju na Slovenskem forumu inovacij se je letos prijavilo rekordnih 235 inovacij. Za sejemsko predstavitev jih je bilo izbranih 55, med njimi dejanske svetovne novosti.

Na javno povabilo Javne agencije RS za podjetništvo in tuje investicije (Japti) k sodelovanju v naboru inovacij v okviru Slovenskega foruma inovacij je letos prispelo 235 prijav, je poudaril direktor agencije Igor Plestenjak. To je zgodovinski rezultat, je dodal.

Po besedah predsednika nacionalne ocenjevalne komisije za inovacije v okviru šestega foruma Matjaža B. Juriča so največ prijav oddala mikro, mala in srednja podjetja, in sicer 111. Sledili so inovatorji posamezniki oz. skupine inovatorjev z 79 prijavami, velika podjetja so oddala 16 prijav, razvojno-raziskovalne organizacije sedem, dijaki, študenti in mladi raziskovalci pa 22.

Raznolika vsebinska področja Največ je bilo prijavljenih inovativnih proizvodov (157), sledile so inovativne storitve (56) ter poslovni modeli in procesi (22), je navedel Jurič in dodal, da je bilo slednjih občutno več kot prejšnja leta. Med prijavami so bila zastopana raznolika vsebinska področja, največ pa je bilo inovacij s področja elektronike in telekomunikacij.

Predstavljene tudi dejanske svetovne novosti Nacionalna ocenjevalna komisija, sestavljena iz 55 uglednih slovenskih strokovnjakov, je za predstavitev v sejemski obliki izbrala 55 inovacij, je povedal Jurič in dodal, da jih je nekaj med njimi dejanskih svetovnih novosti.

Takšna je denimo metoda za zatemnjevanje varčnih žarnic Marka Čenčurja, ki je prejela nagrado v kategoriji inovator posameznik. Kot je pojasnil Čenčur, se teh žarnic doslej ni dalo (poceni) zatemniti.

Vodja sektorja za organizacijo, razvoj in nove medije BTC Franci Malis je predstavil nagrajeno inovacijo v kategoriji inovativnih poslovnih modelov podjetij. Gre za poslovni model za vrednotenje in spremljanje odnosa do okolja in širše družbe Ekoindeks. Podjetje ga uporablja za vrednotenje dejanj zaposlenih ter zmanjševanje negativnih učinkov in povečanje pozitivnega vpliva na okolje.

Nagrajeno inovacijo v kategoriji inovativni proizvodi podjetij, to je elektroniko za krmiljenje EC motorjev, je predstavil direktor razvojnega področja Domel Matjaž Čemažar. Njihova inovacija predstavlja preprosto, hitro, odzivno in natančno upravljanje motorja. V bližnji prihodnosti naj bi se prodajala predvsem v Skandinavijo, ki je trenutno najbolj dovzetna za energetsko učinkovite pogone.

Najboljši inovativni proizvod v kategoriji start-up podjetje je postal avtomatski merilnik gleženjskega indeksa (Mesi, razvoj medicinskih naprav), najboljša inovativna storitev v kategoriji podjetja Breenga - brand engaging games (Mandatela), najboljša inovativna storitev v kategoriji start-up podjetja sistem programske in strojne opreme za inteligentni monitoring energetske porabe EIC (Uporabna energetika), najboljša inovativna storitev v kategoriji avtor posameznik, skupina avtorjev ali raziskovalno-razvojna institucija pa Univerza za tretje življenjsko obdobje (Dušana Findeisen).

Zlato priznanje v roke Pipistrelu Zlato priznanje uporabe odličnosti ustvarjalnih industrij je šlo za štirisedežno potovalno letalo Panthera z modularnim pogonom v roke Pipistrelu.

Slovenija na področju inovativnosti beleži spodbuden trend in je v vrhu novih članic EU Plestenjak je izpostavil, da Slovenija, ko gre za inovativnost, beleži spodbuden trend. V zadnjih letih je po njegovih besedah med državami članicami EU dosegla sredino, med novimi članicami pa je v vrhu.

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Janko Burgar pa je poudaril, da je slovenski trg premajhen in da bo v tej luči v prihodnje eden ključnih izzivov, kako inovativnim podjetjem omogočiti prodor v tujino. Več usmerjanja bo potrebnega tudi v start-up podjetja, je sklenil.

Türk: Inovativnost je imperativ današnjega časa Inovativnost je imperativ današnjega časa, pa je ob odprtju foruma poudaril častni gost predsednik države Danilo Türk. Skladno s tem smo lahko po njegovih besedah posebej zadovoljni, ko vidimo, kako v Sloveniji raste število ljudi, ki se izkazujejo z inovativnostjo.

"Slovenija je v preteklosti že okrepila zavest o tem, da je inovativnost treba podpirati" Po Türkovih besedah pa se moramo vprašati, ali so v državi izpolnjeni vsi pogoji, da bo inovativni potencial, ki ga premoremo, dosegel rezultate, ki jih pričakujemo. V tej luči je izrazil upanje, da bomo od tistih, ki se v predvolilnem času zavzemajo za vodenje vlade, slišali tudi o tem, kako bo država podpirala inovativno dejavnost. Ob tem je dodal, da je Slovenija v preteklosti že okrepila zavest o tem, da je inovativnost treba podpirati. Poudaril je še, da se je povečalo obseg vlaganja na tem področju, a se je na drugi strani premalo naredilo za razvoj ustreznih pravnih okvirjev oz. za boljše sodelovanje med znanostjo in nastajajočimi podjetji.

Plestenjak: Slovenci o sebi kot inovativnem narodu nimamo najboljšega mnenja Plestenjak je v zvezi s tem opozoril, da so v slovenskem prostoru že od nekdaj nastajale pomembne inovacije, kot so smuči, čebelji panj in matematični modeli.

"Slovenci pa o sebi kot inovativnem narodu nimamo najboljšega mnenja," je opozoril in dodal, da pregovorna slovenska skromnost pri tem ne pomaga. Prav tako ne pomaga splošno prepričanje v državi, da se ne izplača biti inovativen. "To želimo spremeniti," je zatrdil. Cilj Japtija so tako spremembe slovenske miselnosti o inovativnosti, Plestenjak pa je prepričan, da jim s forumom to dobro uspeva.

Še tako dobra ideja pa nima vrednosti, če je ni mogoče tržiti, je še poudaril prvi mož Japtija. Pri tem je spomnil, da je njihova agencija letos objavila javni razpis inovacijski vavčer, prek katerega je z 1,1 milijona evrov podprla več deset podjetij, in sicer tako, da jim je zagotovila sofinanciranje storitev zunanjih svetovalcev. Namen je priprava projektov, ki naj bi se zaključili z nacionalno ali mednarodno prijavo patenta, modela ali znamke.

Boscarol: V Sloveniji inovativnosti ne primanjkuje Da v Sloveniji inovativnosti ne primanjkuje, je v svojem nagovoru izpostavil tudi ustanovitelj in generalni direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol. Kot je dejal, slovenska podjetja trg lahko dosežejo. Država ima po njegovih besedah pridne in motivirane ljudi, ima veliko dobrih blagovnih znamk in inovativnih izdelkov, kar še manjka, pa je vizija. "Ko bomo imeli vizijo, bodo lahko sledile vse strategije, ki bodo to inovativnost širile iz Slovenije," je navedel.

"Vsi, ki stojijo za tem, kar danes vidite, so na neki način vizionarji. Inovativnosti brez vizionarstva ni. Teh ljudi ne zanima, zakaj je bil narejen bencinski motor, ampak kako ga bodo nadomestili z neko novo obliko pogona," je opisal na forumu prisotne inovatorje. Ob inovativnosti in vizionarstvu pa sta po Boscarolovih besedah potrebna še ambicioznost in pogum.

Ne spreglejte