Četrtek, 24. 5. 2012, 8.46
7 let, 9 mesecev
Morgan Stanley in Facebook bodo preiskovali tudi v kongresu
Proti investicijski banki Morgan Stanley, ki je vodila prvo javno ponudbo, in podjetju Facebook ter njenemu ustanovitelju Marku Zuckerbergu so skupine vlagateljev, ki so ostali brez denarja, vložile tožbi na sodišču v New Yorku in v Kaliforniji. Tožbi želijo narediti skupinski, kar pomeni, da vključijo vse tiste, ki so izgubili denar.
Vlagatelje skrbi evropska dolžniška kriza, skoraj štiri leta po tem, ko je Wall Street pahnil svet v hudo finančno krizo, pa je banka JP Morgan Chase pred dvema tednoma priznala, da je izgubila najmanj dve milijardi dolarjev s špekulacijami. Osrednji indeks Dow Jones je po rasti od konca lanskega leta, ki je znašala devet odstotkov, sedaj v prednosti le še za dva odstotka.
Zaradi teh naj bi se Facebook pogajal z Newyorško borzo za preselitev delnic tja, vendar pa je tiskovni predstavnik borze Rich Adamonis zagotovil, da razprave ni bilo, kar v tem trenutku niti ne bi bilo primerno.
Začelo pa se je že prej. Časopis Wall Street Journal poroča, da je eden od potencialnih velikih vlagateljev, ki so jih mamili k nakupu delnic, investicijsko podjetje Capital Research & Management, 11. maja dobil opozorilo, da so bile uvodne napovedi glede prihodnjih dobičkov od oglaševanja na mobilnih napravah preveč optimistične in podjetje je zmanjšalo število delnic, ki jih je nameravalo kupiti.
V Morgan Stanleyju so se za revizijo napovedi rasti prihodkov odločili, potem ko je Facebook 9. maja dopolnil prospekt, ki ga je ponujal potencialnim velikim vlagateljem in tudi vložil pri SEC. V dopolnilu je podjetje priznalo, da mobilno oglaševanje ne zagotavlja tako velikih prihodkov, ki bi jih želeli.
Devitt je napoved prihodkov za letošnje leto z več kot pet milijard dolarjev znižal na 4,85 milijarde. Katere stranke so iz banke o tem obvestili, bodo ugotovile preiskave. Ne glede na to je bila cena delnic za uvodno ponudbo postavljena pri 38 dolarjih za kos. Morgan Stanley pa je finančnikom Facebooka zagotovil, da je povpraševanje dovolj veliko, da lahko povišajo tudi število izdanih delnic za prodajo.
Za male delničarje se ponavadi pri uvodni javni ponudbi nameni nekje med 10 do 15 odstotkov vseh delnic. Pri Facebooku jih je bilo 25 odstotkov od skupaj 421 milijonov. Vendar pa se napovedi in pričakovanja niso uresničila. Delnice so se uvodoma sicer podražile in nekaj časa nihale okrog cene 40 dolarjev, nato pa v petek trgovanje sklenile pri ceni 38,23 dolarja.
Do konca torkovega borznega trgovanja so delnice padle na 31 dolarjev, v sredo pa so si malce opomogle in cena je porasla na 32 dolarjev. Zuckerberg je sicer od srede bogatejši za 1,1 milijarde dolarjev. Uradno je bila namreč zaključena transakcija, v kateri je 28-letnik prodal 30,2 milijona delnic. Te so bile v povprečju prodane za 37,58 dolarja.