Četrtek, 14. 12. 2023, 8.25
10 mesecev, 1 teden
SME EnterPRIZE 2023
Med več tisoč kandidati izstopalo slovensko podjetje
Mala in srednje velika podjetja so vedno bolj zavezana trajnostnemu delovanju in varovanju okolja. Na splošno je zaveza trajnostnemu prehodu malih in srednje velikih podjetij v Evropi kljub številnim izzivom, ki jih morajo premagati, ostala trdna. Kar 44 odstotkov teh podjetij sprejema ali bodo kmalu sprejela trajnostne poslovne prakse, kar je za tri odstotne točke več kot v raziskavi leta 2022.
Deset junakov trajnosti, nagrajencev natečaja SME EnterPRIZE 2023
Evropska podjetja zahtevajo več od oblikovalcev politik in finančnih ustanov
Bela knjiga, ki je nastala na podlagi razprav z več kot tisoč malimi in srednje velikimi podjetij iz vse Evrope, je zajela izzive ter priložnosti, s katerimi se soočajo podjetja, obenem pa predlagala politične pobude za evropske odločevalce.
Ključna prednostna naloga je oblikovanje večje ozaveščenosti podjetij o prednostih, ki jih lahko prinese uvedba trajnostnih poslovnih praks k njihovi uspešnosti. Temu so sledile zamisli o oblikovanju okvira za trajnostno ravnanje ter o krepitvi regionalnih inovacijskih centrov in partnerstev.
Premalo institucionalne podpore ter preveč regulacije in birokracije
Vedno več podjetij sprejema trajnostne poslovne prakse.
Čeprav si podjetja prizadevajo sprejeti trajnostne poslovne prakse, se številna še vedno soočajo z izzivi in poročajo o pomanjkanju institucionalne podpore ter pretirani regulaciji in birokraciji. Prav tako poročajo o pomanjkanju javnih spodbud in trajnostnih finančnih pobud.
V ta namen Bela knjiga poziva finančne ustanove, naj sodelujejo z malimi in srednjimi podjetji ter jih opolnomočijo z znanjem o finančnih instrumentih in možnostih za spodbujanje njihovega prehoda ter z oblikovanjem trajnostnih finančnih pobud.
Celotno belo knjigo, ki vključuje poglobljene informacije o vsaki državi, ki sodeluje v pobudi Generali SME EnterPRIZE, si lahko prenesete tukaj.
Poklon junakom trajnosti
V tretji izvedbi natečaja SME EnterPRIZE je bilo med več kot sedem tisoč malih in srednje velikih podjetij iz vse Evrope izbranih deset trajnostnih junakov iz sodelujočih držav, ki so Avstrija, Češka, Francija, Hrvaška, Italija, Madžarska, Nemčija, Portugalska, Španija in letos prvič tudi Slovenija.
Mednarodna strokovna žirija, ki so jo sestavljali predstavniki Generalija, akademiki in gospodarstveniki, je ocenjevala družbene in okolijske zaveze prijavljenih podjetij, vključno z izvajanjem pomembnih trajnostnih pobud v njihovih poslovnih dejavnostih.
Zmagovalci SME EnterPRIZE lahko postanejo navdihujoči modeli za druge podjetnike in tudi ambasadorji trajnosti. Za slovenskega junaka trajnosti je bilo izbrano podjetje Lumar, za katero je strokovna žirija ocenila, da njihova zavezanost k trajnosti presega njihove izdelke in prežema celoten poslovni model.
Podjetje Lumar je slovenski junak trajnosti, ki se je s svojimi trajnostnimi praksami in z dolgoletnim uresničevanjem jasno začrtane trajnostne strategije postavilo ob bok drugim evropskim junakom trajnosti.
Spoznajte letošnjih deset SME EnterPRIZE junakov trajnosti:
- Lumar (Slovenija), družinsko podjetje s 30-letnimi izkušnjami na področju montažnih lesenih stavb in razvoja rešitev za pasivne hiše (tj. energetsko učinkovite stavbe).
- Dorfplatz STAW (Avstrija), ki ponuja prostore za skupno delo in možnost organizacije dogodkov, delavnic ter kulturnih in družbenih pobud za lokalno skupnost.
- Humana Nova (Hrvaška), socialna zadruga, ki ponuja zaposlitvene možnosti invalidom in jih vključuje v predelavo oblačil s popravilom in predelavo ter predelavo preje iz oblačil, ki niso več uporabna, za izdelavo novih oblačil brez uporabe nove preje.
- Biopekárna Zemanka (Češka), prodajalna kruha in slaščic, ki uporablja preostale surovine iz druge proizvodnje hrane, embalažo, ki jo je mogoče reciklirati, in elektriko iz obnovljivih virov.
- La Conciergerie Solidaire (Francija), ki spodbuja zaposljivost in socialno vključenost s ponujanjem vratarskih storitev podjetjem, četrtnim skupnostim in drugim krajem srečevanja.
- Pervormance International (Nemčija), ki je zasnoval hladilni sistem z ničelnimi emisijami, primeren ne le za stavbe in vozila, temveč tudi za oblačila, da bi preprečil pregrevanje za športnike, zdravstvene potrebe in varnost na delovnem mestu.
- Sudár Birtok (Madžarska), družinsko podjetje, specializirano za gojenje in predelavo ekoloških začimb in zelišč.
- Planetek Italia (Italija), ki ponuja rešitve za uporabo geoprostorskih podatkov in hkrati prispeva k trajnostnemu razvoju letalske ter vesoljske industrije.
- Miranda Bike (Portugalska), proizvajalec originalne opreme, ki prispeva k trajnostni mobilnosti z dobavo prilagojenih sestavnih delov za proizvajalce koles, pri čemer uporablja obnovljivo električno energijo in reciklirane materiale.
- Maximiliana (Španija), ki je razvila pametne telefone z operacijskim sistemom, namenjenim starejšim ljudem, ki jih lahko družinski člani upravljajo na daljavo prek posebne aplikacije, kar sorodnikom omogoča, da ostanejo v stiku ter se borijo proti osamljenosti in izoliranosti starejših.
"Skupina Generali je leta 2021 zagnala projekt SME EnterPRIZE. Čeprav so morala ta podjetja prestati velike izzive, povezane z energetsko krizo, motnjami v dobavni verigi, inflacijo ter gospodarsko in geopolitično negotovostjo, tretja Bela knjiga, ki sta jo izdala Skupina Generali in SDA Bocconi, poudarja, da se število evropskih malih in srednje velikih podjetij, ki sprejemajo trajnostne poslovne modele, nenehno povečuje ter da so poslovni razlogi za to še vedno zelo močni," je povedal Philippe Donnet, glavni izvršni direktor Skupine Generali.
"Kot vodilna evropska zavarovalnica že tri leta ozaveščamo o izzivih, s katerimi se soočajo mala in srednja podjetja. Zavzemamo se za raziskave, ker želimo razumeti izzive in priložnosti, s katerimi se soočajo mala in srednje velika podjetja. Tri leta projekta SME EnterPRIZE so pokazala, da so ta podjetja kljub zahtevnemu okolju še vedno močno zavezana k trajnostnejšemu poslovanju," je povedal generalni direktor Skupine Generali Marco Sesana.
Poleg številnih akademikov in vodstva Skupine Generali so se dogodka udeležili tudi visoki predstavniki evropske politike, med njimi Valdis Dombrovskis, izvršni podpredsednik EU za gospodarstvo za ljudi in evropski komisar za trgovino, Paolo Gentiloni, evropski komisar za gospodarstvo, Martina Dlabajová, poslanka Evropskega parlamenta in sopredsednica parlamentarne medskupine za MSP, ter Pina Picierno, podpredsednica Evropskega parlamenta. Na dogodku je svoje sporočilo podal tudi Marcos Neto, pomočnik generalnega sekretarja in direktor Urada za podporo politikam in programom pri UNDP.