Četrtek, 19. 2. 2015, 16.40
6 let, 3 mesece
Kakšne priložnosti lahko slovenska podjetja iščejo v Srbiji?
Danes se na prvem uradnem obisku v Sloveniji mudi predsednik srbske vlade Aleksandar Vučić. Spremlja ga močna gospodarska delegacija, ki bo skupaj s slovenskimi kolegi iskala možnosti in priložnosti za sodelovanje in skupen nastop na tretjih trgih. Priložnosti vidijo v: - gradbeništvu, - energetiki, - turizmu, - informacijski tehnologiji - in kreativni industriji.
Srbski podjetniki bodo Slovencem med drugim predstavili poslovne priložnosti ob izgradnji 15-milijardnega projekta Beograd na vodi. Gre za novo beograjsko sosesko po vzoru modernih megalopolisov, ki ga financirajo vlagatelji iz Združenih arabskih emiratov.
"Slovenija in Srbija imata trenutno najboljše medsebojne odnose v zgodovini. Razen vprašanja sukcesije državi nimata odprtih političnih vprašanj. Zato Slovenija za Srbijo ni samo gospodarsko zanimiva, temveč v okviru začetka pristopnih pogajanj Srbije z EU tudi politično. Obisk je pomemben predvsem zaradi nadaljnjega vzpostavljanja stikov obeh predsednikov vlad," je prepričan nekdanji veleposlanik v Beogradu Borut Šuklje.
Tako je interes za nakup 500 podjetij v državni lasti konec preteklega leta izkazalo skoraj 900 investitorjev. Največ zainteresiranih, 675, je iz Srbije, 26 iz Rusije, 18 iz Nemčije, 15 iz Madžarske, 13 iz Italije, 12 iz ZDA in 11 iz Kitajske in Češke. Ponudbo za sodelovanje pri privatizaciji 14 srbskih podjetij je oddalo tudi devet podjetij oziroma fizičnih oseb iz Slovenije.
"Beograd je v balkanski regiji postal ključni igralec. Ne samo zaradi prometnega vozlišča, ampak tudi zaradi uspešnega dogovarjanja s sosednjimi državami. To kaže na to, da ima Vučićeva vlada resne namere za rešitev večine odprtih vprašanj. Hkrati je v Beogradu zaznati vse več zanimanja evropskega, kitajskega in arabskega kapitala, kar je za gospodarski razvoj države ključno. Ne gre pa zanemariti niti nemškega interesa, da Beograd stabilizira odnose s Prištino in predvsem s Tirano. Ni naključje, da bo sedež evropskega finančnega mehanizma za pomoč infrastrukturnim investicijam na Balkanu v Tirani," pojasnjuje Šuklje.
V tem kontekstu je tako povsem razumljivo, da se Vučićeva vlada pospešeno dogovarja za izgradnjo nove avtocestne in železniške povezave Tirana–Beograd, za prometno povezavo Solun–Beograd–Budimpešta in izgradnjo avtoceste do Črne gore. Gre za preplet investicij, večinoma financiranih iz evropskega denarja, te pa omogočajo lažji izhod iz težav, ki državo bremenijo iz preteklosti.
Gre za Petrolovo greenfield investicijo v višini pet milijonov evrov. V terminalu, ki predstavlja najsodobnejši tehnološki objekt te vrste v Srbiji, so zaposlili sto novih delavcev. Njegova ključna prednost je v geografskem položaju, saj omogoča dobavo UNP prek vodnega, železniškega in cestnega prometa. Terminal je hkrati tudi center za oskrbo jugovzhodne Evrope z naftnim plinom.
Po oceni Slovenskega poslovnega kluba v Beogradu Slovenija kot gospodarski partner velja za zaželenega in dobrega investitorja, saj zaposluje relativno veliko število ljudi ter krepi izvozne potenciale Srbije. Ob že tako intenzivnem sodelovanju interes novih slovenskih podjetij za poslovne priložnosti na sedemmilijonskem trgu še narašča. Slovenske družbe vlagajo v zelo širok spekter gospodarskih področij, kot so trgovina, živilska, kovinskopredelovalna in druga industrija.
Slovenija in Srbija kljub gospodarski krizi beležita rahlo krepitev sodelovanja. Srbija je bila v letu 2013 deseta najpomembnejša trgovinska partnerica Slovenje glede na vrednost blagovne menjave, ki je dosegla 1,08 milijarde evrov. Slovenske neposredne investicije znašajo 1,33 milijarde evrov, srbske investicije v Sloveniji pa okoli 108 milijonov evrov, pri tem so večji investitorji Comtrade, lastnik Hermesa, Nektar, ki je lastnik Fructala, ter Beohemija, ki je kupila Šampionko.
Srbija namerava v prihodnjih sedmih letih investirati dve milijardi evrov v sektor obnovljivih virov energije. Nacionalni načrt Srbije predvideva, da naj bi obnovljivi viri energije do leta 2020 predstavljali kar 27 odstotkov celotne proizvodnje energije v državi.
Tudi analitiki v srbski avtomobilski industriji v prihodnjih nekaj letih vidijo velik potencial in ocenjujejo, da Srbija lahko postane osrednja proizvodna baza v regiji jugovzhodne Evrope. Proizvodnja avtomobilov naj bi leta 2018 dosegla 28 tisoč enot, kar je dvakrat več kot leta 1999. Fiat, ki zaposluje 1200 delavcev, je začel leta 2013 izvažati v Srbiji proizvedene avtomobile na ameriški trg. Izvoz celotne avtomobilske industrije v Srbiji se je tako v letu 2013 povečal za četrtino na 11 milijard evrov. Izvoz samih avtomobilov pa je dosegel dve milijardi evrov.
Po Vučićevih ocenah bo polovica gospodarske rasti v prihodnjih petih letih prišla z Vzhoda, zato je za države srednje in vzhodne Evrope zelo pomembno dobro sodelovanje s Kitajsko. Nadaljeval je, da je prednostna naloga držav v tem delu Evrope gospodarska rast, za katero pa je treba izpolniti dva pogoja – investicije in reforme.