Cestno podjetje Ljubljana (CPL) ima do ponedeljka čas, da zaposlenim izplača zadnje tri plače, sicer bodo izpolnjeni zakonski pogoji za njegovo trajno insolventnost.
Delavci po besedah njihovega pravnega zastopnika Romana Završka namreč tudi danes niso dobili izplačanih plač, CPL pa je odpustil štiri delavce, ki so vložili predlog za stečaj družbe.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču bi morala potekati obravnava odgovora CPL na predlog za začetek stečajnega postopka, ki so ga vložili štirje delavci. V četrtek je namreč potekel rok za vložitev odgovora, vendar pa se je zapletlo, saj je CPL odgovor po pošti poslal pozno popoldne, sodišče pa ga še ni prejelo.
Sodnica: CPL izigrava sodišče
Prav tako odgovora na sodišče ni prinesla zastopnica CPL Tanja Cirkvenčič. Narok je bil zato prekinjen, po mnenju sodnice Maje Lajevec pa CPL s takšnimi potezami "skrajno izigrava sodišče".
Zastopnica CPL je sicer pojasnila, da končnega odgovora CPL na stečajni predlog ni prejela, da pa štirje delavci po mnenju CPL niso dokazali navedb, da je dolžnik insolventen. Zakonska domneva o insolventnosti namreč še ni izpolnjena, saj bo trimesečni rok za izplačilo plač potekel v ponedeljek. Prav tako po mnenju CPL vrednost njihovega premoženja ne presega vsote obveznosti.
Upniki po Završkovih besedah vztrajajo pri podanem predlogu, po njihovem mnenju pa je zakonska domneva, da je CPL trajno insolventen, izpolnjena. Zadnja plača, ki jo je CPL izplačal omenjenim štirim delavcem, je bila namreč izplačana aprila 2012 za predhodni mesec, nato pa so delavci plače do septembra prejemali prek CPL družbe pooblaščenke.
Zastopnik delavcev je po preverjanju na Davčni upravi RS zagotovil, da delavci še niso dobili izplačanih plač in prispevkov, dolg pa obstaja najmanj od meseca novembra dalje. Dodal je, da je sicer CPL štirim delavcem takoj po vložitvi predloga podal odpoved pogodbe o zaposlitvi, zato so delavci tudi zaradi tega zoper CPL že sprožili ustrezne postopke.
CPL poplačilo že večkrat obljubil
Ker zastopnica CPL na sodišču ni imela uradnega odgovora svoje stranke, je sodnica narok prekinila, nadaljeval pa se bo v sredo.
CPL, ki delavcem med drugim dolguje izplačilo zadnjih treh plač in regresa za lani, je poplačilo obveznosti že večkrat obljubil, a denarja ni bilo. Nazadnje je direktor CPL Stanko Petrič za 28. januar napovedal 15-milijonsko injekcijo lastnice CPL, družbe Patera v lasti Ranka Mimovića, s katero naj bi poplačali tako delavce kot dobavitelje.
Predlog za začetek stečajnega postopka CPL, ki so ga vložili štirje delavci, pa ni edini. Sodišče namreč skupaj s tem predlogom obravnava tudi predloge, ki so jih zaradi neplačanih terjatev vložili upniki SGP Zasavje Trbovlje v stečaju, SKB banka, Banka Celje, SCAC Italpali in Probanka.
Sodišče mora sicer pred odločitvijo o začetku stečajnega postopka ugotovitvi dolžnikovo insolventnost in verjetnost obstoja terjatve. Kot je pojasnila Lajevčeva, bo v primeru ugotovljene insolventnosti sodišče izvedlo preostalo dokazno gradivo, na podlagi katerega bo odločalo o obstoju terjatev. Če bo ugotovljena insolventnost dolžnika, bo sodišče o obstoju terjatev odločalo 1. marca.