Frano Toš iz nepremičninske agencije Interdom meni, da so cene nepremičnin na dnu. "To, da cene stanovanj ne bodo upadale v nedogled, številni že spoznavajo."
Nepremičninski trg je kriza dodobra spremenila. Poleg manjšega prometa z nepremičninami in upadanja cen se je spremenil tudi čas prodaje nepremičnin. "Že zelo dolgo se nepremičnine več ne more prodati z danes na jutri. Čas prodaje je sicer odvisen od več dejavnikov, predvsem od segmenta nepremičnin. V povprečju se danes rabljena stanovanja prodajajo okoli tri mesece, a veliko je odvisno od pričakovanj prodajalcev," pojasnjuje direktor nepremičninske agencije Interdom Frano Toš in poudarja: "Pomembno je, da je cenovno izhodišče prodajane nepremičnine realno postavljeno, saj je, če je izhodišče postavljeno previsoko, nepremičnino izjemno težko prodati oziroma se je sploh ne proda. Dejstvo pa je, da so prodajalci že v bistveno bolj ugodnih časih nastavili višjo ceno in jo nato prilagajali trgu." Ob tem pojasnjuje, da cena ni edini razlog za prodajo nepremičnine.
Cene lahko upadajo, a le pri specifičnih nepremičninah
Čeprav nepremičninarji neradi napovedujejo, kako se bodo gibale cene v Ljubljani v prihodnje, Frano Toš pravi: "Osebno mislim, da so letos cene nepremičnin na dnu, za katerega pa se ne ve, koliko časa bo trajal. To, da cene stanovanj ne bodo upadale v nedogled, številni že spoznavajo. Tega se moramo zavedati. Verjetno lahko cene še stagnirajo pri stanovanjih, na primer v Celovških dvorih in še kakšna iz stečajne mase," napoveduje poznavalec nepremičninskega trga. Zadnje razlaga s tem, da se v zadnjih letih v prestolnici skoraj ni gradilo in da bo zaradi pomanjkanja novih nepremičnin tudi cena rabljenih v prihodnje rasla. Kot še pravi, se kvadratni meter dvosobnega rabljenega stanovanja v večjih ljubljanskih naseljih, na primer v Novih Jaršah, Štepanjskem naselju, BS 3, giblje od 1.600 pa do 1.800 evrov.
S sanacijo bančnega sistema lažje do posojil
Veliko k manjšemu prometu z nepremičninami pripomorejo tudi razmere na slovenskem bančnem trgu. "Izjemno se je otežil dostop do stanovanjskih posojil, saj so pogoji ostrejši, banke zahtevajo višjo lastno udeležbo, posojila so se zaradi višjih pribitkov podražila. Ob tem pa se je treba zavedati, da je Euribor na zgodovinskem dnu, in lahko rečemo, da je vsa obrestna mera za najem stanovanjskega posojila, ob primerjanju dolgoročnega povprečja, izjemno nizka," pravi Toš, ki je prepričan, da bo sanacija bančnega sistema omogočila večje kreditiranje prebivalstva. "Če se bo resna sanacija v našem bančnem sistemu s slabo banko resnično opravila, se bo ravno na področju stanovanjskih posojil, ki so za banke najmanj tvegana, začela kazati sprememba tudi na nepremičninskem trgu."