Sreda, 23. 11. 2011, 13.13
7 let, 9 mesecev
Bruselj predlaga skupne evropske obveznice
A obenem je poudarila, da je ta mogoča le ob bistveni krepitvi proračunske discipline in s tem evropskega nadzora nad nacionalnimi proračuni.
Prva predlagana možnost za uvedbo skupnih obveznic je popolna zamenjava izdajanja nacionalnih obveznic s skupnimi evropskimi obveznicami s skupnimi ali večkratnimi jamstvi. Tako bi bilo financiranje vlade v območju evra popolnoma pokrito s skupnimi obveznicami.
Druga možnost je delna zamenjava nacionalnih s skupnimi obveznicami s skupnimi ali večkratnimi jamstvi, imenovana "modro-rdeči pristop", pri čemer so skupne obveznice "modre", nacionalne pa "rdeče". Tretja možnost pa je delna zamenjava nacionalnih z evropskimi obveznicami zgolj z večkratnimi jamstvi. Za uvedbo prve in druge možnosti bi bila potrebna sprememba pogodbe EU, ki bi lahko trajala precej časa, medtem ko bi lahko bila tretja možnost uvedena v razmeroma kratkem času.
Barroso je članice unije pozval k "razumni in resni" razpravi o evropskih obveznicah. V odzivu na očitke, zakaj predlaga nekaj, čemur nasprotuje najmočnejše evropsko gospodarstvo, pa je poudaril, da se ne strinja z oceno, da je Nemčija "absolutno proti".
Prav zato je komisija predlagala tudi bistveno krepitev proračunske discipline, ki jo je nedavno že okrepila s "šestercem", svežnjem šestih zakonodajnih predlogov, ki naj bi začel veljati enkrat od sredine decembra do novega leta.
Krepitev nadzora vključuje zavezujoča pravila za zagotavljanje uravnoteženih proračunov, če se le da, zapisana v ustavi. Poleg tega predvideva uskladitev proračunskega časovnega okvira, tako da bi države članice osnutke proračunov pošiljale v pregled Bruslju do 15. oktobra.
Evropska komisija bi lahko v skladu s predlogom zahtevala nov osnutek proračuna in podala mnenja o njem, ki bi jih po potrebi predstavila v nacionalnem parlamentu.
Zelo pomemben je predlog, da bi imela Evropska komisija pravico predlagati Svetu, naj določeni članici priporoči, naj prosi za finančno pomoč, medtem ko je bila doslej ta pobuda v izključni pristojnosti članice.
Evropska komisija je objavila tudi letni pregled rasti in opredelila prednostne naloge za zagotavljanje javnofinančne konsolidacije in rasti v naslednjem letu. S tem je zagnala evropski semester, cikel tesnejšega usklajevanja proračunskih in gospodarskih politik ter strukturnih reform članic unije.
Kot pravijo na ministrstvu, gre pri svežnju komisije za obsežen nabor ukrepov, ki jih Slovenija podrobneje še preučuje. Podrobnejših komentarjev v tem trenutku zato še ne morejo podati.
Evropske obveznice je odločno podprla tudi evropska poslanka iz Slovenije iz vrst evropskih socialistov Mojca Kleva. "Evroobveznice so v tem trenutku eno najmočnejših orožij, ki jih imamo za spopad z dolžniško krizo," je poudarila in obsodila odziv nemške vlade, ki jim je nasprotovala še pred predstavitvijo predlogov.