Novo odkritje ameriškega raziskovalnega vozila Priložnost je morda največje v njegovi devetletni zgodovini raziskav rdečega planeta.
Nedavno odkritje kamnin, v katerih so snovi, za katere raziskovalci verjamejo, da so minerali, ima veliko večji pomen, kot se to zdi na prvi pogled. Priložnost se je sicer že srečala s podobnimi najdbami na Marsu, a je ta najnovejša najboljši primer do zdaj in raziskovalcem daje veliko več temeljev za pomembno trditev: najverjetnejša sestava teh skal nakazuje na spremembe, ki so se nekoč lahko zgodile le, če so bile te skale v dolgotrajnejšem stiku z vodo.
Znanstveniki sicer ne morejo biti povsem prepričani, kakšna je dejanska mineraloška sestava najdenih kamnov na Marsu, kajti rentgenski spektrometer na krovu Priložnosti razpoznava elemente, ne pa tudi njihove mineraloške razporeditve.
Kjer je voda, je življenje
Že leta 2004, ko se je Priložnost podala na svojo raziskovalno pot po Marsu, so raziskovalci dobili prve utemeljene namige o prisotnosti neke tekočine na Marsu – a so takrat izsledki kazali na neko zelo kislo raztopino ali kar močno kislino in ne na čisto vodo. Toda minerali, ki jih je Priložnost zaznala pred kratkim, lahko nastanejo samo v (skoraj) nevtralnem okolju, torej ne v navzočnosti kislin, temveč v navzočnosti pitne vode. Kjer je voda, je tudi življenje, so prepričani raziskovalci, ki še vedno iščejo odgovore, ali je (kdaj bilo) življenje na Marsu.
Z novim odkritjem Priložnosti, ki se skladajo s tem, kar je veliko mlajša Radovednost odkrila na nasprotnem koncu planeta, so znanstveniki gotovo pridobili še en dokaz, da je v neki davni preteklosti, ki jo merimo v milijardah letih, Mars bil precej toplejši in bolj vlažen kot v njegovi današnji mrzli in kruti podobi.
Priložnost ne omaga
Priložnost raziskuje po Marsu že od januarja leta 2004. Svojo življenjsko dobo je od takrat že večkrat presegla, saj znanstvenikom pošilja podatke že tridesetkrat dlje, kot so pričakovali. A kljub temu se v ameriški vesoljski agenciji Nasa zavedajo, da lahko v vsakem trenutku pride do kakšne nepopravljive okvare: robotska roka, pomnilniška enota in solarne celice vendarle niso več tako zanesljive, sistem premikanja pa varujejo pred dokončno ustavitvijo tako, da vozilo premikajo vzvratno, kjer je le možno. Toda Priložnost bo kljub svojim starostnim pomanjkljivostim imela priložnost, da nas – dokler bo le možno – še naprej bogati z novimi spoznanji o skrivnostnem rdečem planetu.