Torek, 9. 12. 2014, 13.39
9 let, 2 meseca
Kemijskemu inštitutu 11 milijonov evrov za pretvarjanje izpušnih plinov v gorivo

Projekt z imenom Sinteza metanola iz zajetega ogljikovega dioksida z uporabo presežne električne energije bo predvidoma trajal štiri leta. Cilj je razvoj tehnologije, ki bo dovoljevala postavitev obrata za proizvodnjo metanola, vsestranskega energenta, iz ogljikovega dioksida, ki je stranski produkt pri obratovanju termoelektrarn.
Z novo tehnologijo želijo na Kemijskem inštitutu tako ne le omejiti izpustov toplogrednih plinov, temveč jih tudi uporabiti v praktične namene. Ker bo obrat za proizvodnjo metanola iz ogljikovega dioksida poganjal presežek ustvarjene električne energije, bodo z njim uravnovešali tudi električno omrežje. Poglavitna prednost tehnologije je možnost delovanja na lokaciji izpusta, poudarjajo na Kemijskem inštitutu.
Blaž Likozar meni, da je razvoj tehnologije za gospodarno in čisto pridobivanje energentov v 21. stoletju ključnega pomena. "Z novo tehnologijo se premikamo po robu energetske učinkovitosti. Iz odvečnega ogljikovega dioksida sintetiziramo uporaben metanol, pri čemer se bomo še posebej posvetili optimizaciji katalizatorja, ki poskrbi za ekonomičen proces pretvorbe," je povedal v izjavi za javnost. Janko Jamnik, direktor Kemijskega inštituta, pa meni, da bi obrat za predelavo ogljikovega dioksida v metanol morda lahko reševal tudi slovenske energetske težave. "Znanost pravo rešitev ponudi mnogokrat, a žal je tako, da si jo mora nekdo želeti. V tem primeru je bilo zanimanje iz tujine večje kot pri nas, največji partner je projekt podprl s skoraj tremi milijoni evrov," je pojasnil Jamnik.