Ponedeljek, 26. 5. 2014, 12.19
8 let, 9 mesecev
Juncker in Schulz napovedujeta boj do zadnjega diha
ELS ima v novem 751-članskem Evropskem parlamentu največ sedežev, in sicer po zadnjih podatkih 213 (do zdaj je imela v 766-članskem parlamentu 265 sedežev). Dolgoletni luksemburški premier Juncker pričakuje, da bo postal predsednik Evropske komisije, saj je, kot pravi, zmaga ELS na evropskih volitvah kristalno jasna.
Evropski liberalci – njihov kandidat za predsednika komisije je nekdanji belgijski premier Guy Verhofstad – so dobili 64 sedežev, kar je 20 manj. Sledijo jim evropski Zeleni, ki imajo 53 sedežev (njihova kandidata za predsednika komisija sta Nemka Ska Keller in Francoz Jose Bove).
V novem Evropskem parlamentu bo 38 sedežev imela še radikalno evroskeptična EFD (v tej poslanski skupini je zmagovalna britanska stranka UKIP), 105 sedežev pa bodo imeli poslanci drugih strank, ki niso povezani v poslanske skupine. V to skupino poslancev spadajo tudi skrajno desni poslanci, na primer iz francoske Nacionalne fronte.
Glede na to, da predsednika komisije predlagajo voditelji članic EU s kvalificirano večino, izvoli pa ga Evropski parlament z absolutno večino, je pomembno tudi stališče voditeljev evropskih držav.
Na nemških evropskih volitvah so z dobrimi 35 odstotki zmagali njeni konservativci, toda tudi socialdemokrati se niso odrezali slabo, saj so s 27,3 odstotka dosegli najboljši rezultat v zadnjih letih. Če bi Schulz postal predsednik komisije, bo to zelo neprijetno za železno kanclerko, saj bo v Bruslju dobila vztrajnega in odločnega nasprotnika, kar lahko pomeni oslabitev njene moči znotraj nemške velike koalicije.