Nov koncept Wi-Vi je podoben radarskim in sonarskim sistemom. Z uporabo signala Wi-Fi nizke moči lahko spremlja dogajanja - tudi premike ljudi - celo za zidovi in zaprtimi vrati.
Raziskovalci laboratorija za računalništvo in umetno inteligenco ameriške univerze MIT (Massachusetts Institute of Technology) so prepričani, da so uresničili dolgoletne želje znanstvenikov (in gotovo še drugih), ki so želeli ustvariti priročne in cenovno sprejemljive naprave, ki "vidijo" skozi zidove in stene.
Novi sistem ugotavlja gibanje na podlagi odboja signala Wi-Fi nizke moči, njegova posebnost in dodana vrednost sta, da izkorišča odboj tistega manjšega deleža signala, ki se prebije skozi stavbne ovire in doseže premikajoče objekte, četudi z druge strani zidu. Za novo rešitev tisti večji del žarkov, ki se odbije na zidu, zaprtih vratih ali drugih nepremičnih predmetih ni ovira.
Sam svoj varnostnik (ali vohun)
Sistemi, ki lahko spremljajo premike z druge strani zidu ali stene, sicer obstajajo že od prej, a ti za svoje delovanje zahtevajo drage in predvsem prostorsko zajetne radarske sisteme, ki uporabljajo del elektromagnetnega spektra, rezerviranega izključno za vojaške namene. Rešitev, ki so jo predstavili ameriški znanstveniki, temelji na cenovno ugodni tehnologiji Wi-Fi in praktično komurkoli omogoča vpogled, kaj se dogaja onstran zidu v drugi sobi.
O primernosti za upravičene namene sicer ni nobenega dvoma, a kaj, če ta zmogljiva igrača pride v roke napačnim ljudem na napačnem mestu, ki bodo s tem neupravičeno vdirali v zasebnost drugih ljudi?
Snovalci menijo, da bodo tako lahko reševali življenja
Med pričakovane upravičene namene novega sistema ustvarjalci nove tehnologije vidijo tudi reševanje po naravnih nesrečah, zlasti iskanje preživelih v popotresnih ruševinah, in pri policijski dejavnosti, na primer pri ugotavljanju prikritih nepridipravov v stavbah, ki bi sicer lahko presenetili može postave z zasedo.
Vodja raziskovalcev, ki so iznašli novo tehnologijo, profesorica Dina Katabi, vidi zanimiv primer uporabe tudi pri zagotavljanju osebne varnosti, zlasti pri osamljenih ulicah v nočnem času, ko bo mogoče preveriti, ali se kdo skriva za bližnjo ograjo ali za vogalom, medtem ko zasleduje.
Pametni domovi in igre bodo še pametnejši
Obstoječe sisteme pametnih domov bo z novo rešitvijo mogoče nadgraditi tako, da bo z zamahom roke v eni sobi mogoče prižgati ali ugasniti luč (ali kakšno drugo električno napravo) v drugi sobi. Z zanimanjem pa novo rešitev spremljajo tudi razvijalci iger, ki jih igralci upravljajo s premiki telesa; dejstvo, da nova tehnologija ne zahteva neovirane vidljivosti med igralcem in igralno napravo, odpira nove priložnosti, ki bi lahko povsem spremenile svet iger, je komentiral glavni raziskovalec v raziskovalni enoti Microsoft Research Venkat Padmanabhan. S tem soglaša tudi profesorica Katabi, ki v izumu svoje ekipe vidi pot do novih, predvsem zahtevnejših in še zanimivejših iger.